NATO menja pravac, uključuju se Rusi
Dokument o promeni NATO strategije biće usvojen sledeće nedelje na samitu u Lisabonu, a jedan od prioriteta je unapređenje odnosa sa Rusijom.
Cilj nove strategije je da se stara misija - bezbednost 900 miliona ljudi u 28 zemalja članica - prilagodi novim pretnjama koje su se pojavile u poslednjoj deceniji. Jedan od prioriteta jeste i unapređenje odnosa sa Rusijom, čiji predsednik dolazi u Lisabon.
Kada je NATO pre jedanaest godina prvi put menjao strategiju dogovorenu prilikom osnivanja 1949. godine, Al Kaida još nije napala Ameriku, teroristi nisu traženi po Avganistanu, iranske rakete nisu bile najveća pretnja, a hakeri nisu masovno upadali na kompjuterske mreže.
"Postoji strateški koncept iz 1999. godine koji se istrošio, problem novih međunarodnih odnosa koji nisu mogli da se predvide kada je preovladavalo jedno viđenje koje je preterano idealističko - da je moguć sklad između diplomatije i vojne sile", kaže Aleksandar Radić, vojni analitičar.
Nova strategija treba da pomiri evropsko i američko viđenje. Evropa je za to da se NATO usresredi na odbranu teritorije zemalja članica, a Amerika je za delovanje preko granica.
"NATO je počeo kao regionalni savez, a sada se suočava sa globalnim pretnjama. Moraju se uskladiti civilne i vojne operacije, jer su danas retki bezbednosni izazovi koji su isključivo vojni", navodi američka državna sekretarka Hilari Klinton.
Najveća misija u kojoj je NATO angažovan je u Avganistanu, gde je raspoređeno više od 100.000 vojnika. U novoj strategiji piše da se taj rat mora dobiti. NATO u pomoć zove Rusiju koja je tamo osamdesetih godina vodila sopstveni rat.
"Nadam se da zajedno možemo više da uradimo u Avganistanu, u protivraketnoj odbrani i u borbi protiv terorizma, trgovine narkoticima i pirata", ističe Anders Fog Rasmusen, generalni sekretar NATO-a .
Dolazak ruskog predsednika u Lisabon ugovoren na nedavnom sastanku u Dovilu, aktuelizovao je večitu temu - ko je kome potrebniji, Rusija NATO-u ili obrnuto?
"Budućnost je u pronalaženju jednog modela u kome će NATO biti fleksibilniji u kome će postojati jedan mehanizam država koje su stalno jezgro, ali će postojati i mehanizmi komunikacije sa novim silama, uključujući i Rusiju", kaže Radić.
Rusija za posredno angažovanje u Avganistanu, koje podrazumeva helikoptere, obuku snaga bezbednosti, obezbeđenje granice i pomoć za prolaz NATO trupa, traži garancije za protivraketnu odbranu u Evropi. Moskva je, kažu, vrhu zapadne vojne alijanse dala nacrt sporazuma o temeljima međusobnih odnosa, koji predviđa i zabranu razmeštanja značajnih borbenih snaga na teritoriji novih članica NATO-a.