Potpuna zabrana pušenja neefikasna
Uvođenje zakona o potpunoj zabrani pušenja u Evropskoj uniji pokazalo se kao neefikasno i mnoge zemlje članice odlučile su da ublaže zabranu pušenja na javnim mestima i zakon prilagode sadašnjoj ekonomskoj krizi.
Prema podacima Ministarstva zdravlja, u Srbiji svakodnevno ili povremeno puši 33,6 odsto odraslih. Među muškarcima je 38,1 odsto pušača, a među ženama i 29,9 odsto.
Početkom meseca nova holandska vlada odlučila je da ukine zabranu pušenja u malim barovima i kafićima i time poništi odluku koju je pre dve godine donela prethodna vlada. Zabrana je ukinuta u barovima u porodičnom vlasništvu i kafićima manjim od 70 kvadratnih metara, ali važi u većim objektima.
Tekst za nepušače
|
U pismu koje je holandskom parlamentu uputila ministarka zdravlja Edit Šipers navedneo je da taj potez "potrošačima daje veći izbor", a ide na ruku i vlasnicima kafića, koji su se žalili da im je zbog zabrane pušenja u velikoj meri opao profit. Zakonodavci nemačke pokrajine Bavarske ublažili su nacionalnu zabranu pušenja dozvolivši od 1. avgusta prošle godine pušenje u barovima tako što bi se u većim od njih izdvojile posebne prostorije za pušače, dok manji barovi u kojima je pušenje dozvoljeno moraju da nose oznaku "barovi za pušače".
Austrijska vlada je nakon višemesečnih međukoalicijskih sukoba uvela od 1. januara 2009. godine umesto potpune, delimičnu zabranu pušenja u kafićima i restoranima. Restorani, barovi i kafići manji od 50 kvadratnih metara mogu da se izjasne da li su pušački ili nepušački, dok oni između 50 i 80 kvadrata moraju fizički da odvoje pušače od nepušača, ili da se odluče za jednu od opcija.
Tekst za pušače
|
Sredinom oktobra grčki ugostitelji organizovali su akciju "pepeljare opet na stolovima", protestujući zbog nedavnog donošenja zakona o zabrani pušenja na javnim mestima. Češki Senat je 24. jula prošle godine usvojio izmene zakona po kojem vlasnici restorana mogu da odluče da li je u njihovom lokalu dozvoljeno pušenje ili nije.
Izmena zakona je rezultat dugo traženog kompromisa između antipušačkih aktivista i ljudi koji smatraju da se zabranom pušenja krši sloboda pušača.
Evropska komisija se, međutim, priprema da 2011. godine usvoji zakon koji bi zabranio pušenje na javnim mestima u svim zemljama EU, jer dosadašnje zabrane nisu dale željene rezultate.
Zakon će najverovatnije uključiti smanjivanje količine nikotina i ostalih toksičnih supstanci u cigaretama, a duvanske proizviode učiniti što "nevidljivijim" i neprivlačnijim za potoršače. Kutije bi trebalo da budu identične i da imaju upozoravajuće fotografije u boji, poput bolesnih pluća i više informacija o tome koje sve otrove sadrže proizvodi.