Nefertiti: egipatska ili nemačka?
Svečano otvaranje Novog Muzeja (Neus Museum) u Berlinu, kome je prisustvovala i kancelarka Nemačke, Angela Merkel, ostalo je u senci prepirke egipatskih i nemačkih vlasti o vlasništvu nad više od 3000 godina starim sarkofagom egipatske kraljice Nefertiti, koja je i glavna junakinja ovog muzeja.
Skulptura Nefertiti nalazi se u Nemačkoj od 1913. godine, ali egipatske vlasti su tek sad pokrenule pitanje vlasništva nad ovim krhkim i poželjnim objektom. Šef službe za egipatske starine, Zahi Havas, izjavio je nemačkim medijima da Nefertiti pripada njegovoj zemlji.
U intervjuu onlajn izdanju Špigla, Havas je rekao da je u Egiptu počela zvanična istraga o tome kako je Nefertiti stigla u Nemačku. „Ako je napustila Egipat ilegalno, u šta sam ubeđen, zvanično ćemo tražiti da se vrati iz Nemačke“, rekao je Špiglu.
Sa Druge strane, nemački eksperti poriču ilegalno poreklo sarkofaga egipatske kraljice. „Dokumenti postoje. Proces je bio legalan“, izjavila je Monika Griter, profesor istorije umetnosti i kulturni ekspert u stranci premijerke Merkel.
Ona je dodala da kod Egipćana možda „postoji malo ljubomore zbog Nefertiti. U svakom slučaju, nisam sigurna da Egipat poseduje najbolje uslove za ovu statuu. A, pošto je tako krhka, nisam čak ni sigurna da bi mogla da bude prevežena avionom“.
Pre otvaranja pitanja "Nefertiti", egipatske vlasti su zapretile da će suspendovati učešće u izložbama u Luvru i bilo koju delatnost koja se odnosi na faraonsku nekropolu u Luvru. Posle tog događaja francuski ministar kulture, Frederik Miteran, je izjavio da je njegova zemlja spremna da vrati svaki antikvitet koji je ukraden iz Egipta.