Suzavcem na tinejdžere u Francuskoj
Nekoliko stotina učenika okupilo se jutros ispred gimnazije u pariskom predgrađu Nanteru, zatvorene zbog jučerašnjih sukoba tokom štrajka.
Mladi su počeli da bacaju na policajce kamenice, a policija je uzvratila suzavcem i blokirala područje, preneo je AP. Zasad nema izveštaja o eventualnim povređenima ili uhapšenima.
Pariski srednjoškolci, koji su se priključili štrajkačima, juče su, takođe, palili gume i postavljali blokade pred školama u centru i u predgrađima francuske prestonice.
Francuska je i danas paralisana štrajkovima, koji su se proširili na vazdušni, železnički i autobuski saobraćaj, rafinerije, benzinske stanice, pošte, banke, srednje škole...
Kamiondžije su delimično blokirale puteve, vazdušni saobraćaj je smanjen za 30 do 50 odsto, a svaka četvrta benzinska stanica u Francuskoj je bez goriva zbog obustave rada 12 rafinerija.
Juče je u nekoliko gradova širom Francuske bilo nereda i sukoba između štrajkača i policije. U Parizu je policija upotrebila suzavac protiv maskiranih demonstranata koji su oštetili nekoliko autobuskih stanica i palili automobile.Francuzi žele da višednevnim štrajkovima poruče senatu, uoči glasanja o nacrtu zakona o reformi penzijskog sistema, da su protiv predloga da se starosna granica za odlazak u penziju podigne sa sadašnjih 60 na 62 godine, kao i da se puna penzija isplaćuje tek kada penzioner napuni 67 godina.
Bilo je planirano da se senat sutra izjasni o tom nacrtu zakona, ali senatori levice su uspeli da se izbore da se glasanje odloži. Zasad je jedino poznato da se o reformi penzijskog sistema neće glasati pre četvrtka, a francuska štampa prenosi da bi debata mogla da se produži i tokom vikenda.
Francuski predsednik Nikola Sarkozi izrazio je uverenje da će senat do petka usvojiti zakon koji je on inicirao i od kojeg ne namerava da odustane pošto, kako je rekao smatra da je to jedini način da se spase penzijski sistem Francuske.
Sarkozi je najavio danas obračun sa "izazivačima nereda" koji napadaju policiju na protestima širom zemlje zbog najavljene reforme penzijskog sistema. On je, takođe, rekao da blokada rafinerija, zbog koje vlada nestašica goriva u celoj Francuskoj, "ne može da postoji u demokratiji" pošto u demokratskim sistemima "ima ljudi koji žele da idu na posao".
Sarkozi je objasnio da starosna granica za odlazak u penziju mora da bude povišena sa 60 na 62 godine zbog demografije i sve dužeg životnog veka Francuza i naglasio je da su slične promene već uvedene u drugim evropskim zemljama.