Holandski Antili prestaju da postoje
Holandski Antili prestaće da postoje u nedelju, kada će dva od tih karipskih ostrva postati nezavisne države u okviru Kraljevine Holandije, dok će preostala tri dobiti status holandskih opština, u okviru sporazuma postignutog u septembru.
Do sada su Holandija i njene bivše kolonije, pet ostrva u okviru Antila i susedno ostrvo Aruba, bili u okviru jedinstvene Kraljevine Holandije, ali u skladu sa sporazumom, antilska ostrva Kuračao i Sent Marten će postati nezavisne države, a ostrva Boner, Saba i Sent Eustasijus holandske opštine.
Od nedelje u ponoć, Kraljevina Holandija sastojaće se od matice Holandije, Arube i dva najveća ostrva u Antilima - Kuračaa sa oko 150.000 stanovnika i Sen Martena sa oko 40.000 stanovnika koji će imati status nezavisnih država u okviru Kraljevine.
Ta promena oslikava želju većine birača izražene na referendumu održanom na tim ostrvima, koji je doveo do konačnog sporazuma potpisanog 9. septembra.
Kuračao i Sen Marten imaće sopstveni parlament, vladu, premijera i valutu, dok će ostrva Boner, Saba i Sen Eustasijus imati specijalan status u okviru Holandije a kao sredstvo plaćanja koristiti američki dolar.
Stanovnici ta tri ostrva imaće Ostrvski savet, a moći će da glasaju na izborima za parlament Holandije.
Najveća korist od toga jeste što će entitet Holandski Antili koji nije mogao da normalno funkcioniše prestati da postoji i što će ostrva biti oslobođena postojećih dugova.
U skladu sa sporazumom, Vlada Holandije preuzeće na sebe 70 odsto duga Antila koji je procenjen na oko 1,7 milijardi evra.