Brazilci će birati između žene i muškarca
Kandidatkinja vladajuće Radničke partije Dilma Rusef i njen protivkandidat, lider brazilske opozicije Žoze Sera, idu u drugi krug izbora za novog predsednika Brazila, saopštio Visoki izborni sud.
U saopštenju se navodi da je na osnovu 98 odsto prebrojanih glasova na izborima održanim u nedelju, Rusef osvojila 46,6 odsto glasova, a Sera 32,7 odsto, dok je trećeplasirana Marina Silva iz Zelene stranke dobila 19,5 procenata glasova izašlih birača, prenela je agencija Rojters.
Dilmi Rusef je bilo potrebno da osvoji 50 odsto plus jedan glas da se ne bi išlo u drugi krug zakazan za 31. oktobar. Da je pobedila u prvom krugu i na taj način zamenila dosadašnjeg predsednika Lula da Silvu, Dilma Rusef bi postala prva žena u istoriji na čelu najveće južnoameričke države.
Njen životni put vodio je od robijašice do samog političkog vrha. Dilma Rusef je rođena pre 63 godine, kao ćerka bugarskog emigranta i već u mladosti je prihvatila socijalističke ideje i nakon vojnog puča 1964. godine priključila se urbanoj gerili koja se borila protiv pučista.
Sadašnja kandidatkinja za predsednika je zbog svojih aktivnosti 1970. zavrsila u zatvoru, gde je provela naredne dve godine, a bila je i podvrgnuta torturi. I pored mučenja, pri čemu je 22 dana udarana pesnicama i priključivana na elektro šokove, Rusefova nije izdala dvoje svojih saboraca.
Devet žena koje su “prvi čovek“Danas u svetu, od 192 članice UN, u devet država su predsednice žene. Najduže mandat drži predsednica Irske Meri Mekelis, koja je na toj funkciji već 13 godina, a sledi je predsednica Finske Tarja Halonen koja deset godina predvodi Fince. Elen Džonson Sirlaf se na čelu Liberije nalazi od 2006. godine, kao i Doris Lojtard na čelu Švajcarske. Indiju danas takođe vodi žena - Pratiba Patil je predsednica od 2007. godine. Tokom 2009. i 2010. godine, žene su postale predsednice Litvanije, Kirgistana i Kostarike. |