Moskva pustila Kačinjskog da pogine?
Ruski kontrolori na vojnom aerodromu u Smolensku pokušali su da dobiju odobrenje od nadređenih u Moskvi da zabrane zbog guste magle da, 10. aprila, avion sa poljskim predsednikom Lehom Kačinjskim i visokom državnom delegacijom sleti, ali nisu ga dobili, jer se Moskva plašila diplomatskog skandala, piše današnja ''Gazeta viborča''.
Sa kontrolorima u Smolensku kao i kada je tri dana ranije na taj isti aerodrom istim avionom sleteo poljski premijer Donald Tusk bio je mimo običaja i njihov nadređeni iz Tvera pukovnik Nikolaj Krasnokutski.
Pozivajući se na do sada neobjavljene stenograme razgovora kontrolora i njihova saslušanja koje je ruski Međudržavni vazduhoplovni komitet predao poljskoj istrazi, Gazeta viborča navodi da su se dvojica kontrolora uspaničila kada se na Smolensk spustila gusta magla.
Pukovnik Krasnokutski pozvao je zato ipak, kršeći propise, svoje pretpostavljene u Tveru a zatim i Komandu ruskog vazduhoplovstva u Moskvi da mu oni dozvole zvanično da sletanje zabrani ali dobio je odgovor: "Ako Poljaci hoće, neka sleću, možda im pođe za rukom".
Diplomatski izvori u Moskvi potvrdili su da se Rusija plašila velikog diplomatskog skandala koji bi sigurno izbio da su kontrolori zabranili predsedniku Kačinjskom da sleti, jer bi to moglo da se protumači kao da Kremlj namerno ne pušta poljskog predsednika već samo premijera u Katin.
Kačinjski je trebalo da prisustvuje komemoraciji hiljadama poljskih vojnika, streljanih u obližnjoj Katinskoj šumi 1940. godine.
Kako se približava kraj istrage uzroka te avionske nesreće u kojoj je Poljska uz predsednika i prvu damu izgubila dobar deo svoje državne i vojne elite, jer su u avionu bili gotovo svi komandanti poljske armije, sve oštriji spor Poljske i Rusije vodi se oko toga da li je aerodrom u Smolensku, otvaran samo povremeno za posete zvaničnika, bio vojni ili sa statusom civilnog i da li je let "tupoljeva" Kačinjskog imao status civilnog ili vojnog.
"Ako se prihvati tvrdnja ruske strane da se radilo o civilnom letu i da su na aerodromu u Smolensku tada važili propisi civilnog vazduhoplovstva, odgovornost za odluku da li će da slete pada isključivo na pilote. Kontrolori samo treba da im daju dovoljno podataka. Ako se taj let kvalifikuje kao vojni, odgovornost za odluku je i na kontrolorima", kazao je sinoć poljski predstavnik u ruskoj istrazi Edmund Klih po povratku iz Moskve.
"Poljsko tužilaštvo formalno još uvek ne zna da li se radilo o civilnom ili vojnom letu. To je ključna zagonetka od koje će zavisti naši zaključci," kazao je i tužilac Šelong.