Poljaci uhapsili pa pustili vođu Čečena
Okružni sud u Varšavi pustio je na slobodu čečenskog lidera Ahmeda Zakajeva, predsednika čečenske vlade u egzilu koga su, po poternici Interpola a na zahtev Rusije, poljske vlasti prethodno uhapsile u Varšavi.
Izručenje Zakajeva koji ima politički azil u Velikoj Britaniji od 2003. godine, Rusija traži zbog optužbi da je organizovao i da je umešan u niz terorističkih napada u Čečeniji i Rusiji.
Zbog težine tih optuzbi, poljsko tužilaštvo je danas posle saslušanja zatražilo od suda da naredi maksimalnih 40 dana zatvora za čečenskog lidera i da on odluku o izručenju sačeka iza rešetaka.
Sud je međutim taj zahtev tužilaštva odbio i premijer vlade nepriznate nezavisne Ičkerije u egzilu uputio se na 3. Svetski kongres Čečena u Pultusku, kraj Varšave, zbog kojeg je i došao u Poljsku. Vest o puštanju svog lidea delegati kongresa dočekali su ovacijama.
Odluka suda nije pravosnažna jer tužilaštvo ima pravo žalbe Apelacionom sudu.
Hapšenje Zakajeva izazvalo je u Poljskoj ogorčene proteste organizacija za ljudska prava, cele opozicije i postkomunističke levice i konzervativaca bivšeg premijera Jaroslava Kačinjskog koji su optužili vladu premijera Donalda Tuska da je sramno servilna prema Rusiji.
Evropska komisija je večeras saopštila da o eventualnom zatvoru i izručenju Zakajeva neće odlučivati politički faktori, već poljski sud u skladu sa zakonom što je danas naglasio i premijer Tusk, preneli su poljski mediji.
Brisel je izrazio nadu da će sud uzeti u obzir sve individualne elemente tog slučaja kao i to da je u Velikoj Britaniji Zakajevu pruženo utočište i politički azil, te da tako uživa međunarodnu zaštitu i jednaka prava kao i svaki građanin zemlje koja je azil odobrila.
Poljske vlasti zbog važeće poternice Interpola dužne su da započnu proces odlučivanja o izručenju Zakajeva, ali on ne mora da sačeka presudu u zatvoru, kako je zatražila Rusija koja vrši pritisak da čečenski lider za koga Moskva tvrdi da je međunarodni terorista, bude izručen što pre.
Analitičari u Poljskoj hapšenje Zakajeva porede sa slučajem poljsko-francukog režisera Romana Polanskog.
Isto kao i Švajcarska Polanskog, Poljska je uhapsila čečenskog lidera tek kada je od Rusije dobila notu u kojoj ona podseća da je za njim raspisana poternica i da traži da se on izruči.
Uprkos poternici, švajcarske vlasti nisu dirale Polanskog pre no što su dobile notu, iako je često boravio u toj zemlji, a SAD nastojale da im bude izručen da mu se sudi za silovanje maloletnice.
Samo ove godine, Zakajev je u Poljskoj bio već tri puta i niko ga nije hapsio.
U Poljskoj za koju je dolazak Zakajeva postao neprijatan jer ona nastoji da poboljša odnose sa Rusijom, niko ne veruje da bi on mogao biti izručen, a njegov advokat je rekao da i Zakajev sam veruje da će sve biti u redu.
I premijer Tusk je naglasio da vlasti moraju da delaju, jer postoji poternica, ali da to ne znači da će Poljska Zakajeva i izručiti.
"Poljska nije tu da ispunjava narudžbine Rusije", kazao je jutros Tusk poljskom radiju.