EU: "Dobre usluge" u zamenu za Kosovo
Članice EU načelno su usvojile "odrednice" za usaglašavanje stavova sa Srbijom za predstojeću raspravu o Kosovu u Generalnoj skupštini UN, rekli su u Briselu zvaničnici u EU.
U pitanju su usklađena stanovišta između zemalja EU koje jesu i onih koje nisu priznale samoproglašenu nezavisnost Kosova i u tom dokumentu se ne pominju ni jednostrano otcepljenje Kosova, niti pregovori o svim otvorenim pitanjima, što je dosad tražila Srbija, navode beogradski mediji.
Evropska dvadesetsedmorka, kako je to već stavila do znanja 22. jula posle mišljenja Suda u Hagu, traži pregovore Beograd-Priština i spremna je da u tome posreduje svojim "dobrim uslugama", zajedno sa UN. |
Nude se, međutim, "dobre usluge" EU za pregovore Beograda i Prištine o pitanjima od praktičnog interesa, a s ciljem okretanja budućnosti i jačanja evropske perspektive i Srbije i Kosova.
Te "smernice" sutra uveče u Briselu predsedniku Srbije Borisu Tadiću izneće visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost EU Ketrin Ešton, s ciljem da se njima dopune ili sačine "usaglašeni" stavovi EU i Srbije za razmatranje pitanja Kosova na Generalnoj skupštini UN.
Članice EU koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova su, uz "smernice", stavile do znanja da sadržina tog dokumenta ni u čemu ne dovodi u pitanje njihovo stanovište da je Kosovo nezavisna država.
Odrednice EU, koje predstavljaju kompromis gledišta unutar EU o Kosovu, sutra još zvanično treba da potvrdi Političko-bezbednosni komitet evropske dvadesetsedmorke.
Prema upućenim diplomatskim izvorima u Briselu, najuticajnije među članicama EU koje su priznale Kosovo, isto kao i SAD, u suštini i dalje žele da srpsku vlast na čelu sa Tadićem stave pred izbor da, ako Srbija hoće u EU, ne može protiv većine unutar EU i da mora da popusti, prenose mediji.
Rešenje je onda da srpska rezolucija za raspravu na Generalnoj skupštini UN, ako se već ne povlači, bude takva da je moguće da je svaka strana tumači u skladu sa svojim stavovima.
Ostaje neizvesnost kakav će biti ishod rasprave u Generalnoj skupštini UN. Nije isključeno da većina članica UN, bez obzira na sadržaj srpske rezolucije, zaključi da "savetodavno mišljenje" Međunarodnog suda pravde nije ušlo u suštinu kosovskog problema i zatraži preispitivanje celog kosovskog pitanja i pred Savetom bezednosti UN.