Umro francuski general "Vitez srpskog naroda"
Pre dva dana u Parizu je u 100. godini preminuo francuski general ratnog vazduhoplovstva i geopolitičar Pjer-Mari Galoa, koji je zaslužan za izgradnju francuskog nuklearnog arsenala. Galoa koji je tokom ratova ’90. stajao na srpskoj strani, nosio je priznanje "Vitez srpskog naroda“.
Galoa je smatran za jednog od najvećih francuskih vojnih stratega, a svojevremeno je bio čovek od najvećeg poverenja nekadašnjeg predsednika Francuske, generala Šarla de Gola.
Bio je i šef nuklearnog programa u vreme kada je Francuska dobila atomsku bombu, zbog čega je i nazivan "ocem francuskog atomskog naoružanja".
Objavio je brojne knjige u kojima je razotkrivao američku politiku moći i mešanja u unutrašnje stvari malih zemalja. Njegova teorija bila je da se geopolitičke vizije danas zasnivaju na razlikama između onih koji na osnovu Darvinove teorije i prirodnih zakona teže vladavini jačeg, i onih malih, koji žele da održe svoju samostalnost na osnovu ravnopravnosti.
U jednoj od svojih knjiga "Krv petrola" on pojašnjava da takozvani "petrodolar" u tome ima veliku ulogu. Prvi tom ove knjige posvećen je Bosni i Hercegovini, a drugi Iraku.
"Zaista je iznaneđujuće kako tvrdoglavo Amerika želi da nametne islamsku državu BiH u Evropi? Dok se na drugoj strani Atlantika (Severna Amerika) sve više smatra da će se u bliskoj budućnosti dogoditi pobeda verskog fundamentalizma u skoro celom islamskom svetu, da li je u interesu SAD da putem diplomatije i naoružanja podržava režim u Sarajevu koji će biti, što je implicitno priznato (od SAD), pre ili kasnije zbrisan fundamentalističkom strujom?
Da li svojim intervencijama na Balkanu Amerika pokušava da zanemari to da većina muslimanskog stanovništva SAD smatraju za Velikog Satanu, prijatelja Izraela, neprijatelja Irana, Libije...." pisao je Galoa u svojoj knjizi "Alahovo sunce zaslepljuje Zapad."
Od početka raspada Jugoslavije Galoa je bio na strani Srbije, jer kako je rekao "u nepravednoj borbi bilo je sasvim normalno da joj pruži podršku zato što se bori za istinu i pravdu i jer je u oba svetska rata bila na istoj strani sa Francuzima."
"Istina se danas ne računa, važni su ciljevi", reči su kojima je osuđivao globalizaciju i savremeni hegemonizam.
Naročito mu je smetalo bombardovanje Jugoslavije 1999. godine i zbog toga je oštro, javno i često protestovao.
Galoa je rođen u Torinu 29. juna 1911. Studirao je prava, istoriju i likovnu umetnost.