Izbori za Evropski parlament presudni za EU, za Srbiju najvažnije tri stvari
"Izbori za Evropski parlament, koji u nekim zemljama EU počinju sutra, a završavaju se u nedelju 26. maja, presudni su za budućnost Unije i evropskog projekta", kaže generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji Suzana Grubješić, napomenuvši da je za Srbiju posebno važno ko će biti novi komesar za proširenje, a ko naslednik Federike Mogerini, kao i koliki će biti novi budžet EU.
Grubješić smatra da je za Srbiju važno da komesar za proširenje bude iz zemlje koja se zalaže za proširenje EU, kao i ko će naslediti Federiku Mogerini kao visoku predstavnicu za spoljnu politiku jer, kako kaže, treba nastaviti dijalog Beograde i Prištine.
- Za nas je važno i koliki će biti novi budžet EU i koliko će sredstava biti izdvojeno za projekat IPA 3, odnosno, na koliko povećanje možemo da računamo' - rekla je Grubješić za TV Pink.
Podsetila je na najave da će Srbija iz budžeta EU dobiti 20 odsto više nego do sada što je, ističe Grubješić, nedovoljno i dodaje da je trebalo otvoriti i strukturne fondove EU, naročito za najnaprednije zemlje u procesu proširenja kao što su Srbija i Crna Gora.
Grubješić je predstojeće izbore za EP okarakterisala interesantnijim nego 2014.godine jer su, kako je navela, ove godine okolnosti drugačije i odlučuje se o budućnosti EU i ''evropskog projekta''.
Primećuje da prošle godine u medijima nije bilo ''velike drame'' oko izbora, ali da nije bilo ni ''opasnih'' konkurenata glavnim partijama u EP - Evropskoj narodnoj partiji, Savezu socijalista i demokrata i liberalima za koje se, kako kaže, i ove godine očekuje da će formirati većinu u EP.
- Situacija se sada menja, možda će im biti potreban još neko u koaliciji jer imaju ozbiljne protivnike u desničarskim populističkim partijama koje su narasle poslednjih godina, naročito posle migrantske krize, Bregzita i pobede Donalda Trampa u SAD - ocenila je Grubješić i dodala da su ta tri događaja zatresla temelje EU.
Dodala je da u EU strahuju da bi desničari i populisti mogli da osvoje trećinu, oko 250 mesta, što bi bila blokirajuća manjina koja bi usporavala rad EP i uticala na donošenje ključnih odluka.
Birači već sutra glasaju u Holandiji i Velikoj Britaniji, u petak u Češkoj i Irskoj, u subotu u Slovačkoj i Letoniji, a u nedelju se pridružuju svi ostali.