Zašto se "seje strah" o novom evropskom Hitleru koji bi da započne rat
Premijer Slovenije Marjan Šarec podigao je medijsku prašinu kada je uporedio situaciju u Evropi sa onom pred izbijanje Drugog svetskog rata, a još više činjenicom da je evropske političare uporedio sa onima koji su svojevremeno popuštali Adolfu Hitleru.
U intervjuu koji je dao agenciji AP, Šarec je ocenio da Evropska unija ubuduće mora brže i odlučnije da donosi odluke, kao i da ćemo "svi propasti ako ona propadne".
U isto vreme on je istakao da Uniji treba novo i efikasnije vođstvo, ako želi uspešno da parira talasu populizma i sve većem uticaju Rusije i Kine.
Karijerni diplomata Zoran Milivojević kaže da taj intervju izaziva pažnju, ali otvara i niz pitanja, jer iz analize slovenačkog premijera nije jasno ono što je i osnovno - ko je današnji Hitler?
- Kome se to 'sve toleriše' i ko je taj ko, prema Šarecom mišljenju, stvara uslove za novi globalni sukob? To sigurno, prema njemu, ne bi trebalo da bude Nemačka, jer je ona stožer Zapadne Evrope i zapadnog sveta na ovim prostorima, u koji je Slovenija duboko integrisana kao članica EU i NATO-a. Pominjanje Rusije i Kine u njegovom izlaganju verujem da je samo odraz globalnih dešavanja i suprotstavljanja u multipolarnom svetu na relaciji Amerika-Rusija-Kina - uveren je sagovornik.
U isto vreme Milivojević nije siguran u kojem smislu bi Rusija i Kina mogle da budu zemlje kojima se "nešto toleriše", jer nije jasno šta bi to trebalo da im se toleriše.
- Ono što meni liči kao motiv za ovakvu analizu slovenačkog zvaničnika jesu sami odnosi u EU. Dakle, u pozadini je sukob suverenista ili populista, to jest grupacije koja se zalaže za jače nacionalne države, i Brisela, koji bi svima da diktira uslove - od načina života do funkcionisanja u državno-pravnom smislu - dodaje on.
Naime, Milivojević podseća da slovenački premijer pripada levici kojoj ne odgovaraju populističke tendencije u EU. Kako kaže, to je i razlog zbog čega je napravio ovu paralelu i to baš pred izbore u EU, na kojima se prognozira dobar plasman suverenista.
Sputnjikov sagovornik u isto vreme napominje da slovenački premijer zaboravlja na važan deo u EU koji se ne slaže sa politikom Amerike.
- Ako išta preti miru i stabilnosti, onda je to politika sile, a ona se primenjuje novim visokotehnološkim sredstvima 21. veka. Takođe, i onim što direktno zadire u mir, a to je ekonomija. Amerika i njeni partneri nikada pre nisu upotrebljavali sankcije kao metod kao što to sada čine. Njih uvode i neki evropski centri i bilo bi lepo da slovenački premijer i to jasno definiše - navodi Milivojević.
Sagovornik podseća da je sve što se trenutno dešava u svetu izazvano ignorisanjem principa koji se zasnivaju na Povelji UN i standardima koji su upravo i doneti posle iskustava iz Drugog svetskog rata.