Vikiliks objavljuje još tajnih dokumenata
Portparol Vikiliksa najavio je da će ta stranica na globalnoj informatičkoj mreži nastaviti da objavljujuje poverljiva dokumenta vlada širom sveta, uprkos zahtevima Pentagona da prekinu sa takvom praksom.
"Uveravam vas da ćemo i dalje da objavljujemo dokumenta - to je ono što mi radimo", izjavio je portparol Vikiliksa u intervjuu američkoj novinskoj agenciji Asošiejtid pres (AP).
Pored detalja o 144 incidenta u kojima su međunarodne snage u Avganistanu ubile ili ranile civile, dosije, koji je Vikiliks nazvao "Avganistanskim ratnim dnevnikom", sadrži i detalje o drugom problematičnom aspektu rata - dvojnoj ulozi pakistanske obaveštajne službe u ratu u Avganistanu. |
Portparol Vikiliksa je naveo da želi da zaštiti identitet i da se u tekstu navede da mu je ime Danijel Šmit. Portparol Šmit je rekao da je nedavno objavljivanje poverljivih dokumenta o ratu u Avganistanu doprinelo da javnost u svetu i u Sjedinjenim Američkim Državama razume sukobe u zemlji na jugu Azije.
Šmit je odbacio optužbe da objavljivanje tzv. "Avganistanskog ratnog dnevnika" sa preko 90.000 dokumenata predstavlja pretnju za američku nacionalnu bezbednost ili da ugrožava živote američkih vojnika. On je rekao da je Vikiliks zabrinuta za bezbednost čitavog čovečanstva.
"Vikiliks je globalno aktivna organizacija. U tom smislu, imamo odgovornost prema ljudima celog sveta, a ne za određeni interes jednog naroda", kazao je Šmit.
Američki sekretar za odbranu Robert Gejts izjavio je da internet stranica Vikiliks snosi bar moralnu odgovornost zbog objavljivanja poverljivih dokumenata o ratu u Avganistanu.
Vebsajt Vikiliks, poznat po tome što dolazi do poverljivih izveštaja i snimaka, objavio je prošle sedmice američke vojne dokumente o ratu u Avganistanu. Ova dokumenta, pored detalja o 144 incidenta u kojima su međunarodne snage u Avganistanu ubile ili ranile civile, sadrži i detalje o drugom problematičnom aspektu rata - dvojnoj ulozi pakistanske obaveštajne službe u ratu u Avganistanu.
Osnivač vebsajta Džulijan Asanž izjavio je da smatra da hiljade stranica ovih dokumenata sadrže dokaze o ratnim zločinima u Avganistanu, a njihovo objavljivanje je uporedio sa otvaranjem arhiva istočnonemačke tajne policije Štazi početkom 1990-tih.