"Bolton kriv za propast rusko-američkih pregovora"
Pregovori Rusije i SAD o obnavljanju sporazuma o prekidu vatre na jugu Sirije "propali su u znatnoj meri" zbog negativnog stava savetnika američkog predsednika za nacionalnu bezbednost Džona Boltona o povlačenju američke vojske iz te arapske države, piše američki "Vašington post" pozivajući se na izjave visokih američkih zvaničnika.
"Pregovori s Rusijom o obnavljanju važenja sporazuma o prekidu vatre, tokom kojih je razmatrano zajedničko povlačenje vojnika SAD i Irana, u značajnoj meri su pretrpeli krah. Pošto je Bolton odlučio da američka vojska neće otići, iranske snage neće napustiti Siriju", navodi list.
"Vašington post" je podsetio na pregovore Rusije i SAD o situaciji u vezi s Golanskom visoravni. Prema informacijama lista, prošle godine se izraelski premijer Benjamin Netanijahu obratio Donaldu Trampu u vezi s pitanjem Golanske visoravni nedugo pošto je američki lider objavio da se Ambasada SAD prenosi iz Tel Aviva u Jerusalim.
Razmatranje te situacije, međutim, nije odmicalo sve dok prošlog proleća Bolton nije zauzeo mesto savetnika predsednika za nacionalnu bezbednost.
Južne i jugozapadne oblasti Sirije, koje obuhvataju provincije Dera, Kunejtra i Suvejda i koje su blizu granica Izraela i Jordana, potpadaju pod zonu deeskalacije koja je utvrđena u julu 2017. godine na osnovu dogovora Rusije, SAD i Jordana.
Predsednik Sirije Bašar el Asad je tada izjavio da scenario oslobađanja juga Sirije zasad nije utvrđen i da je moguće i mirno i nasilno rešenje.
Na leto 2017. godine izraelski list "Harec" je tvrdio da su Izrael, SAD i Rusija početkom jula te godine održali seriju tajnih pregovora, tokom kojih je razmatrano primirje na jugu Sirije i utvrđivanju zona deeskalacije na sirijsko-izraelskoj i sirijsko-jordanskoj granici.
Prema navodima lista, izraelska strana je insistirala na tome da sporazum osigura rešavanje problema prisustva Irana na celoj teritoriji Sirije. Izrael je od ruske i američke strane tražio da zahtevaju povlačenje iranskog Korpusa čuvara islamske revolucije, libanskog "Hezbolaha" i šiitskih ustanika.
List je, takođe, naveo da je Izrael bio nezadovoljan sporazumom SAD i Rusije, jer u njemu nijednom nisu spomenuti Iran ili "Hezbolah", kao ni prisustvo iranskih snaga u ostalim oblastima Sirije.