Rusija i EU našle način da zaobiđu američke sankcije
Rusija razmatra mogućnost da se uključi u evropski mehanizam za obračunske transakcije s Iranom, koji zaobilazi američke sankcije, saopštio je stalni predstavnik Rusije pri Evropskoj uniji Vladimir Čižov.
Prema rečima diplomate, Rusija je zainteresovana za uključivanje u taj mehanizam koji bi mogao da bude važan korak u primeni Zajedničkog sveobuhvatnog plana dejstava za rešavanje iranskog nuklearnog problema.
- Videćemo kako će taj mehanizam funkcionisati - rekao je Čižov, koji je ranije objasnio da je mehanizam za bezdolarsku trgovinsku razmenu s Iranom (INSTEKS) podeljen u tri faze.
U prvoj fazi mehanizam bi trebalo da obuhvati bezdolarsku trgovinsku razmenu samo u segmentu humanitarnih isporuka (odnosno robe koja nije pod dejstvom američkih sankcija). U drugoj fazi opseg proizvoda koje obuhvata mehanizam biće proširen, a u trećoj fazi biće povećan i broj učesnika u mehanizmu.
U toj fazi u evropski projekat bi mogle da se uključe Rusija, Kina i niz drugih zemalja, saopštio je ruski diplomata. Prema njegovim rečima, Rusiju ne interesuju toliko same isporuke, koliko mehanizam obračunskih transakcija.
- Rusija nikada nije prekidala kontakte s Evropskom unijom kada je reč o stvaranju instrumenta za održavanje trgovinske razmene s Iranom - naglasio je Čižov.
Ministri inostranih poslova Francuske, Nemačke i Velike Britanije saopštili su nedavno da je stvoren specijalni mehanizam za obračunske transakcije s Iranom.
Evropski mehanizam je smišljen kako bi se pomoglo usklađivanje uvoza iranske nafte s kupovinom robe iz EU.
Mehanizam će u prvo vreme biti usredsređen na sektore koji su najznačajniji za iranski narod, kao što su farmaceutski proizvodi, medicinska oprema i poljoprivredni proizvodi.
Neophodnost da se izradi delotvorni mehanizam za bezdolarsku trgovinsku razmenu s inostranstvom pojačava se u svetlu težnje SAD da pojača sankcije Rusiji. Kremlj je takvu inicijativu američkih senatora već nazvao "reketaškim napadima".
Prema rečima portparola ruskog predsednika Dmitrija Peskova, vlada je već usvojila niz efikasnih mera radi zaštite od novih ograničenja. Peskov nije precizirao o kakvim je konkretno merama reč. Prema njegovom mišljenju, pokušaji američkih zakonodavaca da uvedu ograničenja za ruske energetske projekte i banke graniči se s uzimanjem "reketa".
Grupa američkih senatora predstavila je 13. februara nacrt zakona o dodatnim sankcijama Rusiji. Novi paket ograničavajućih mera je odgovor na "rusko mešanje u rad demokratskih institucija u inostranstvu", kao i na hapšenje ukrajinskih mornara nakon incidenta u Kerčkom moreuzu u novembru prošle godine.
Prošlogodišnje povlačenje SAD iz nuklearnog sporazuma s Iranom izazvalo je protivljenje evropskih saveznika Vašingtona. Izlaskom SAD iz Sporazuma Iranu su obnovljene ekonomske sankcije, a Teheran je zapretio da će i on napustiti Sporazum ukoliko evropske zemlje ne omoguće ekonomsku dobit Iranu. EU je obećala da će pomoći svojim kompanijama da posluju s Iranom sve dok Teheran poštuje Sporazum.