Katalonija na nogama - počinje suđenje separatistima
Demonstranti su blokirali auto-puteve u Kataloniji uoči današnjeg početka najosetljivijeg sudskog procesa u poslednjih nekoliko decenija protiv grupe katalonskih separatista.
Grupa od 12 optuženih suočava se sa raznim optužbama, uključujući i one za pobunu tokom neuspelog pokušaja secesije, krajem 2017. godine.
Suđenje će biti prenošeno uživo na televiziji, a sve oči će biti uprte na nepristrasnost španskog Vrhovnog suda, preneo je AP.
Katalonski separatisti su već uoči suđenja doveli u pitanje kredibilitet tog suda, tvrdeći da je on marioneta španske vlade i da će presuda biti politička, odnosno unapred odlučena.
Pročitajte još:
* Sirijci protestuju, traže povlačenje vojnika američke koalicije
To je, međutim, odbacio predsednik Vrhovnog suda Karlos Lesmes, rekavši da je ovaj proces najvažniji od prelaska Španije na demokratiju 1977. godine, nakon smrti diktatora generala Fransiska Franka.
U Kataloniji je 1. oktobra 2017. održan referendum o nezavisnosti, i pored zabrane koju je izrekao Ustavni sud, a 27. oktobra proglašena je nezavisnost, uprkos upozorenjima vlasti.
Kriza je nastavljena i nakon izbora održanih 21. decembra iste godine u toj španskoj pokrajini, koji su pokazali podeljenost katalonskog društva po pitanju nezavisnosti.
Očekuje se da će suđenje trajati najmanje tri meseca, a odluka će biti doneta nakon još nekoliko meseci.
Na suđenje je pozvao više od 500 svedoka, uključujući bivšeg premijera Marijana Rahoja, zatim zvaničnike španske vlade i pokrajinske administracije, kao i predstavnike policije i obične građane.
Održivost optužnice za pobunu zavisi od toga da li će tužilac moći da dokaže da su separatisti koristili nasilje tokom pokušaja otcepljenja, navodi AP.
Optužnica takođe obuhvata i podsticanje na pobunu, što ne podrazumeva nasilje, kao i za neposlušnost i zloupotrebu javnih fondova.
Politički gledano, ulozi su veliki, pošto bi teške kazne mogle da još više otuđe Kataloniju, čak i one koji se ne zalažu za nazavisnost, ocenjuje AP.
Početak suđenja poklapa se sa nastojanjima španskog premijera Pedra Sančeza da kroz parlament progura budžet, za šta mu je neophodna podrška stranaka katalonskih separatista.
S obzirom na to da će evropske zemlje pažljivo pratiti suđenje, Sančez je prošle nedelje posetio Evropski savet, kao i Evropski sud za ljudska prava u Strazburu, pošto bi ceo slučaj na kraju mogao da se nađe i pred tim sudom, dodaje američka agencija.