Vašington: Pravićemo rakete koje su nam bile zabranjene
Sjedinjene Američke Države nameravaju da nakon povlačenja iz Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa proizvode rakete zabranjene tim Sporazumom, konsultujući se sa svojim partnerima i saveznicima, izjavila je zamenica američkog državnog sekretara za kontrolu oružja i međunarodnu bezbednost Andrea Tomson.
- Ministarstvo odbrane će sada imati priliku da ispituje i razvija što ranije nije moglo, jer smo poštovali Sporazum. Tako će Ministarstvo odbrane preduzeti korake za stvaranje onih sistema koje ranije nismo mogli da proizvodimo - rekla je ona.
- Takođe je važno da se istakne rad sa partnerima i saveznicima u periodu pre, tokom i posle (povlačenja SAD iz Sporazuma o likvidaciji raketa), ovaj dijalog će se voditi između Ministarstva odbrane i naših partnera - dodala je Tomsonova.
Pročitajte još:
* Američki špijunski avion primećen u blizini Krima
Ona je navela da Vašington nastavlja da ispunjava svoje obaveze.
. Što se tiče kontrole nuklearnog naoružanja, u ovom pogledu nema promena za Sjedinjene Američke Države. Mi nastavljamo da ispunjavamo naše obaveze i pratimo standarde koje smo postavili. Nedavno sam se vratila sa (konferencije zemalja) ’nuklearne petorke‘ u Pekingu, gde smo razgovarali o značaju neširenja i standardima koji se tiču nuklearnog oružja i nuklearnih programa. Razgovarala sam sa kineskim i ruskim kolegama, Britancima i Francuzima, ovi standardi ostaju nepromenjeni - rekla je ona.
Dijalog sa Rusijom
- Dijalog (sa Rusijom) ostaje važan element, a diplomatija je ključna i neophodna za to, istakla je Tomsonova. Vraćanje na poštovanje Sporazuma je odgovornost Rusije, ali ćemo nastaviti da sarađujemo po potrebi - dodala je ona.
Komentarišući poslednje izjave ministra odbrane Rusije Sergeja Šojgua o razvoju novih raketnih sistema kao odgovor na odluku Vašingtona da obustavi ispunjavanje svojih obaveza u okviru Sporazuma o likvidaciji raketa, Tomsonova je rekla da "Sjedinjene Američke Države ne poduzimaju korake u odgovoru na ruske akcije".
- Mi radimo tako da održavamo i štitimo bezbednost američkog naroda, šta god da bude potrebno. Pravićemo sisteme, nastavićemo da poboljšavamo i modernizujemo ove sisteme koji će ojačati bezbednost američkog naroda - istakla je ona.
Konferencija zemalja "nuklearne petorke" održana je 30. i 31. januara u Pekingu. Njena glavna tema bila je održavanje režima neširenja nuklearnog oružja. Rusiju, Veliku Britaniju, Kinu, SAD i Francusku zastupali su zamenici ili pomoćnici ministara spoljnih poslova.
Rusiju je na sastanku u Pekingu predstavljao zamenik ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov. Prema njegovim rečima, sastanak sa Tomsonovom nije doneo pomak po pitanju Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa.