Merkel: Sporazum oko Bregzita ipak moguć
Nemačka kancelarka Angela Merkel predložila je danas način na koji bi situacija sa izlaskom Velike Britanije iz Evropske unije mogla da se razreši, pozivajući na kreativne kompromise koji bi umanjili zabrinutost oko budućnosti irske granice.
Velika Britanija mora da napusti EU u roku od 53 dana, ali premijerka Tereza Mej pokušava da unese promene u sporazum o izlasku potpisan prošlog novembra, da bi pridobila zakonodavce u Britanskom parlamentu, prenosi Rojters.
Mej traži zakonski obavezujuće promene sporazuma koje za cilj imaju da osiguraju sprečavanje ponovnog uvođenja čvrste granice između Irske, članice EU i britanske provincije Severne Irske.
Iako je Merkelova rekla da ne želi ponovne pregovore oko izlaska Britanije iz EU, dodala je da bi teška pitanja bilo moguće razrešiti uz pomoć kreativnosti, što je za sada najjači nagoveštaj da bi najmoćnija predvodnica u EU mogla biti spremna na kompromis.
- Da bi se ova situacija razrešila moramo biti kreativni i saslušati jedni druge, a takve diskusije se mogu i moraju sprovesti - izjavila je Merkelova na konferenciji za novinare sa japanskim premijerom Šinzo Abeom u Tokiju.
Ona je izjavila da se pitanje irske granice može rešiti kao deo diskusije oko zasebnog sporazuma o budućem odnosu između EU i UK, nudeći Terezi Mej potencijalan izlaz.
Stav nemačke kancelarke zasniva se na želji da se očuva integritet EU i njeno unutrašnje tržište, koje je ključno za nemački posleratni identitet i prosperitet, dok u isto vreme drži Britaniju blizu bloka čak i nakon njenog napuštanja EU, izveštava Rojters.
- Još uvek možemo iskoristiti preostalo vreme da dođemo do sporazuma ako svi pokažemo dobru volju - izjavila je Merkelova.
Kriza oko članstva Velike Britanije u EU bliži se kraju sa mnoštvom opcija uključujući odustvo dogovora, dogovor u poslednjem trenutku, iznenadne izbore ili odlaganje.
Mej je u nedelju izjavila da će zatražiti "pragmatično rešenje" kada pokuša ponovno otvaranje pregovora sa Briselom.
Zakonodavci iz njene Konzervativne partije koji su podržali Bregzit upozorili su da će glasati protiv dogovora osim u slučaju da dođe do značajnih promena.
Dok je Ujedinjeno Kraljevstvo podeljeno po pitanju članstva u EU, većina se slaže da se peta najjača ekonomija na svetu nalazi na raskršću i da će izlazak iz Evropske unije oblikovati put te zemlje za naredne generacije.
Pristalice Bregzita tvrde da će biti nekih kratkoročnih ekonomskih neprijatnosti, ali da će Velika Britanija procvetati ako se oslobodi onoga što on nazivaju propali nemački eksperiment unije koji daleko zaostaje za SAD i Kinom.
Proevropski orijentisani građani plaše se da će Bregzit podriti poziciju Londona kao globalne finansijske prestonice i oslabiti Zapad koji se već rve sa Trampovim nepredvidivim postupcima i rastućim uticajem Rusije i Kine, navodi Rojters.
Mnogi predsednici kompanija šokirani su neizvesnošću Bregzita za koju kažu da je oštetila reputaciju Velike Britanije kao evropske naijstaknutije destinacije za strane investicije.