"Independent": Albanija - "evropska Kolumbija"
"Albanske vlasti su pre nekoliko godina pokrenule agresivnu akciju u nadi da će uništavanjem polja kanabisa i hapšenjem pojedinih uzgajivača umanjiti moć krijumčara droge i pomoći zemlji da se približi EU, ali su se dileri postepeno 'prebacili na unosniji posao i smrtonosniju igru' trgovine kokainom i heroinom", piše londonski "Independent".
Jadransko more - autoput za krijumčarenje droge
Britanski list u opširnom tekstu pod naslovom "'Evropska Kolumbija' - Kako je mala Albanija postala sedište krijumčarenja droge kontinenta", navodi da trgovci drogom sada koriste iste mreže koje su koristili za prevoz kanabisa za distribuciju kokaina iz Latinske Amerike i heroina iz centralne Azije preko Italije u ostale delove Evrope.
Albanski klanovi svrstavaju se među najveće trgovce kokainom, herionom i kanabisom u svetu, piše "Independent", dodajući da su evropski i američki policijski zvaničnici opisivali Albaniju kao najvećeg dobavljača kanabisa za EU, kao i važnu tranzitnu tačku za heroin i kokain.
Na osnovu vrednosti zaplena droge, postoje procene da samo posao sa marihuanom vredi tri ili četiri milijarde dolara godišnje, što je polovina BDP Albanije.
- Jadransko more je sada autoput za krijumčarenje droge - izjavio je opozicioni poslanik u albanskom parlamentu i bivši vojni oficir Džemal Đunkši.
Eksperti Albaniju opisuju kao "evropsku Kolumbiju" navodeći da su narko-klanovi povezani sa policajcima i političarima. Prethodnih meseci, stotine kilograma kokaina je otkriveno među tovarom banana koje su bile uvezene iz Kolumbije.
"Independent" navodi da se, međutim, češće događa da se droga prokrijumčari.
Albanski zvaničnici navode da uspeju da presretnu samo oko 10 odsto isporuka droge iz zemlje i u zemlju. Jedan zapadni diplomata, međutim, tvrdi da je tu pre reč o pet odsto, što krijumčarima ostavlja dovoljno bogatstva da potkupe lučke vlasti od Roterdama do Izmira.
"Independent" navodi da je "na papiru" Albanija jedna od najsiromašnijih zemalja u Evropi, a da "na terenu" albanski gradovi doživljavaju veliki građevinski bum jer niču poslovni i stambeni prostori, tržni centri i moderni autlet centri.
"Opasni momci slušaju albansku i američku rep muziku"
Britanski list piše i da se mladi "opasni momci" voze gradovima u najnovijim modelima "hamvija", slušajući albanski i američki rep, kao i da je poslednjih godina u Albaniji pesma "Kokaina" hit.
Heroin se krijumčari u Albaniju kroz pošiljke obuće i odeće iz Turske, a kokain dolazi brodovima kojima se transportuju banane i palmino ulje iz Kolumbije. Koristi se i vazdušni transport, a neki zvaničnici procenjuju da dnevno pređe između pet i deset malih aviona preko Jadranskog mora za Italiju koristeći tajne putanje.
Iako vlada to negira, eksperti tvrde da su krijumčari u vezi da političarima i centrima moći. Navodi se da su albanski zvaničnici, od gradonačelnika do ministara, umešani u trgovinu droge, pa čak i da je omogućavaju. Lokalni mediji pišu da je među njima i Keljmend Bailji, zvaničnik saobraćaja poznat kao "Balkanski Eskobar".
Kao ilustracija te povezanosti navodi se primer radara "Lokid Martin" koji su postavljeni duž albanske obale i koji bi trebalo da otkriju svako plovilo duže od 3,5 metara. Međutim, u praksi, prolazili su brodovi natovareni narkoticima duži od 15 metara.