Meso potomka klonirane krave ušlo u britanski lanac ishrane
Britanska Agencija za standarde hrane (FSA) je objavila kako je meso potomka izvesne klonirane krave ušlo u domaći lanac ishrane.
Prema propisima Evropske Unije (EU), snabdevači su dužni da obezbede dozvolu pre nego što iznesu na prodaju produkte kloniranih životinja, jer oni spadaju u tzv. "novu hranu" (novel fud), napominje FSA, ali dodaje i da ne postoje nikakve indikacije da takva hrana predstavlja bilo kakvu zdravstvenu pretnju za potrošače, prenosi Rojters.
FSA je ušla u trag dva bika, oteljena u Britaniji, ali koja potiču od krave klonirane u SAD. Jedan od tih bikova zaklan je jula prošle godine i verovatno je dosad pojeden, dok je drugi zaklan prošlog meseca i preduzeta je akcija pre nego što je njegovo meso ušlo u lanac ishrane.
FSA je, takođe, otkrila da sprovodi istragu povodom nekih izveštaja da je i mleko potomaka kloniranih životinja dospelo u domaći lanac ishrane.
Ove informacije su izazvala brojne i raznovrsne reakcije u Britaniji. Ema Hokridž, jedna od rukovodilaca ekološkog Udruženja tla, ističe kako kloniranje podrazumeva invazivne i surove tehnike koje se primenjuju na surogat majci klonova, kao i da meso i mlečni proizvodi kloniranih životinja možda nisu bezbedni i doprinose širenju bolesti.
S druge strane Brendan Karan, genetičar s londonskog Univerziteta Kvin Meri, navodi da su testiranja koje je sprovela američka Uprava za hranu i lekove (FDA), pokazala da nema dokaza da su meso i mleko kloniranih životinja, ili njihovih potomaka, na bilo koji način drugačija nego meso i mleko životinja dobijenih tradicionalnom reprodukcijom.
FDA je zbog toga odlučila da je bezbedno za ljude da konzumiraju produkte kloniranih životinja i njihovih potomaka, a po Karanu "nema razloga da situacija bude drugačija i u Britaniji".