I dok Brisel ćuti - Junker uživa
Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker koristio je privatne avione za skoro polovinu putovanja širom sveta tokom 2018. godine, pokazuju zvanični podaci, iako je prema pravilima Komisije EU iznajmljivanje privatnih aviona dozvoljeno samo onda kada nije moguće pronaći odgovarajući komercijalni let.
Junker je privatnim avionima leteo na 21 od 43 službena putovanja u periodu od januara do novembra 2018. godine, što je prema analizi "Dejli mejla", značajno povećalo troškove za putovanja koje plaćaju poreski poreznici EU.
Podaci koje je taj list dobio iz Brisela, pokazuju da je cena jednog leta privatnim avionom u oktobru, kada je Junker sa 13-članom delegacijom putovao u Tunis, bila oko 36.000 evra. Evropska komisija je odbila da objavi tačan iznos, ali je potvrdila da su troškovi u proseku oko 2.600 evra po osobi. Pored troškova leta, Junker koji će nakon rasta plata godišnje zarađivati više od 380.000 evra, tražio je i 470 evra za noćenje u hotelu, kao i 50 evra za dnevnice.
Troškovi drugog leta privatnim avionom kada je putovao u Helsinkiju u novembru na večeru sa svetskim liderima uoči kongresa Evropske narodne partije, iznosio je više od 25.000 evra. Ponovo je komisija EU odbila da dostavi tačan račun, ali je potvrdila da je Junker putovao sa 13-članom delegacijom, kao i da su troškovi putovanja u proseku iznosili 2.100 evra po osobi.
Najskuplji "po osobi" privatni let bio je onaj kojim je Junker leteo na jednodnevnu posetu Madridu gde je održao predavanje i susreo se sa kraljom Filipom VI od Španije. Nije poznato koliko je ukupno plaćen taj let, ali po osobi je koštao čak 7.435 evra. Četvorodnevna turneja po Zapadnom Balkanu druga je na listi najskupljih letova. Trošak po osobi iznosio je 7.000 evra.
Do Nemačke, Junker je šest puta leteo privatnim letovima, a razlog posete bile su radne večere i ručkovi sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel.
Pitanje putnih troškova Žan Klod Junkera već je bilo na meti javnosti 2017. godine, kada je otkriveno da je put do Rima za sebe i devetočlanu delegaciju privatnim letom platio 26.000 evra.
Iako zvanično istraga nije pokrenuta, britanski mediji obrušili su se na predsednika Evropske komisije, prvenstveno zbog Bregzita koji bi London mogao da košta 39 milijardi evra.
- "Er fors Junker" krši smernice EU o prekomernoj upotrebi privatnih aviona. Ovo je još jedan primer kako EU troši novac evropskih poreskih obveznika i poreskih obveznika Velike Britanije - rekao je za "Dejli mejl" poslanik iz redova torijevaca Dejvid Kampbel Banerman.
Britanski list navodi da su detalji troškova privatnih letova "ušuškani u delu sajta Komisije EU gde se ne vidi kada i koliko je koji let plaćen". Umesto ukupnih troškova za svaki čarter let, navodi se samo "prosečni trošak po osobi na letu", alli ne i koliko je ljudi bilo na svakom letu, zbog čega je gotovo nemoguće izračunati ukupne troškove.