Brazil ne bi smeo da donosi rizične odluke bez EU
Brazil bi, prema najavama, uskoro mogao da povuče radikalan potez u spoljnoj politici kada je reč o stavu te zemlje prema rešenju izraelsko-palestinskog sukoba.
Naime, sudeći prema izjavi izraelskog premijera Benjamina Netanijahua, Brazil namerava da preseli svoju ambasadu u Izraelu u Jerusalim. Takva uveravanja Netanijahu je dobio od novog brazilskog predsednika Žaira Bolsonara, koji je izraelskom premijeru u Rio de Žaneiru rekao da je preseljenje ambasade pitanje trenutka.
Prema rečima prof. dr Dušana Vasića sa Fakulteta za poslovne studije i pravo, bivšeg ambasadora Srbije u više zemalja Latinske Amerike, Žair Bolsonaro se ne snalazi baš najbolje kada je reč o izjavama koje, čini se, olako daje.
Kako navodi, eventualno preseljenje brazilske ambasade u Izraelu iz Tel Aviva u Jerusalim bio bi izuzetno veliki i oštar zaokret u spoljnoj politici Brazila.
- Nacionalni parlament Brazila na tako nešto ne bi ostao gluv i slep i sigurno bi se oko toga provela velika debata. Naime, dosad su samo dve države odlučile da slede put SAD i presele svoju ambasadu u Jerusalim. To su Gvatemala i Paragvaj, koji u velikoj meri zavise od Amerike. Ako to učini i Brazil onda bi to bio veliki presedan jer bi izazvao, pre svega, žestoki otpor arapskih zemalja. Oni se ne bi libili da za potrebe očuvanja svog političkog statusa i obrane svoje pozicije potpuno prekinu ekonomske odnose sa Brazilom, jer arapski svet to doživljava kao odbranu svoje palestinske države i prestonice - kategoričan je Vasić.
Naš sagovornik dodaje da bi takav zaokret brazilske politike u znatnoj meri poremetio odnose i sa latinoameričkim zemljama, jer bi ih doveo u vrlo neprijatnu situaciju, ali i sa Evropskom unijom koja je drugi spoljnotrgovinski partner Brazila, kao i sa mnogim uticajnim azijskim zemljama.
- Rukovodstvo Brazila sa Bolsonarom na čelu bi moralo da se zapita - kako to da nijedna država-članica Evropske unije dosad nije učinila tako nešto? Kako to da se države Merkosura i Latinske Amerike, osim Paragvaja i Gvatemale, nisu povele za SAD, iako im Amerika mnogo više duva za vrat? Kako to da se ni azijske zemlje, kao treći trgovinski partner Brazila, nisu povele za tako jednom diplomatskom rokadom sa teškim političkim efektima? Ako se uzme u obzir da je Brazil veliki izvoznik, jasno je da u takvim okolnostima nije mnogo zahvalno igrati se sa ekonomijom, a pre svega poljoprivredom, jer to odbija strane partnere i smanjuje mogućnosti za izvoz - ukazuje Vasić.
Vasić veruje da je predsednik Brazila ovu izjavu dao u želji da se zahvali izraelskom premijeru koji se sastao sa liderima jevrejske zajednice u Rio de Žaneiru i da je tom prilikom preterao, ne vodeći računa o posledicama koji mogu iz toga proizići.
- Davati kontroverzne izjave u jednom tako raspolućenom društvu gde postoje velike socijalne razlike je veoma problematično. Bolsonaro je najavio spoljnopolitički zaokret koji nije prošao parlamentarnu proceduru i raspravu i imam utisak da se predsednik Brazila previše trudi da pokaže kako će biti odan sledbenik i saradnik Sjedinjenih Američkih Država, ali izgleda da se malo preračunao. Naime, i sama situacija u SAD je postala vrlo rovita, a neizvesnost oko Trampa i dalje postoji. On za dve godine nije uspeo da učvrsti vlast, a za novogodišnje praznike vrata njegove vlade biće zatvorena jer budžet koji je predložio nije prošao. Dakle, SAD nisu neki primer koji bi Brazilcima previše imponovao u ovom trenutku - ocenjuje Vasić.
Imajući sve to u vidu, dodaje sagovornik Sputnjika, nije sigurno da će Bolsonaro zaista održati obećanje dato izraelskom premijeru i Ambasadu Brazila preseliti u Jerusalim.
- Međutim, ako se to desi, to može kao posledicu imati mnogo krupnije promene, kako u samom Brazilu tako i u odnosu pojedinih zemalja u svetu prema toj državi - zaključuje profesor Vasić.