Zašto je Izrael nasrnuo na Siriju prvi put otkako su Rusi isporučili PVO?
Više izraelskih raketa palo je preksinoć u okolini Damaska. Izraelski avioni izveli su napad iz vazdušnog prostora Libana, a prema informacijama agencije SANA, povređena su tri sirijska vojnika. Izraelske rakete su oštetile jedno skladište municije, a kako javljaju sirijski mediji, protivvazdušna odbrana je uspela da presretne nekoliko raketa.
- Izrael je izvršio vazdušni napad na Siriju u trenutku kada su neruski civilni avioni sletali na aerodrome u Bejrutu i Damasku - izjavio je portparol Ministarstva odbrane Rusije general-major Igor Konašenkov.
On je dodao da su u cilju sprečavanja tragedije ustanovljene restrikcije na upotrebu protivvazdušne odbrane i elektronskog ratovanja od strane sirijske vojske, što je "omogućilo kontrolorima leta u Damasku da odvedu putnički avion sa opasnog područja i upute ga na alternativni aerodrom Hmejmim".
Upitan koji su razlozi za vazdušni napad Izraela, saradnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu Slobodan Janković podseća da izraelski premijer Benjamin Netanjahu više od godinu dana očajnički traži načine da produbi krizu u okruženju, kako bi skrenuo pažnju javnosti sa slučaja korupcije u koju je navodno umešan.
- Ako može da izazove neku reakciju Palestinaca u pojasu Gaze, na zapadnoj obali, gde je godinama bilo mirno ili ako nekako može da skrene pažnju na Hezbolah i Liban. Sirija je malo-malo pa meta, ali je neobično da je ovo prvi put da je Izrael gađao ciljeve u Siriji otkako joj je Moskva isporučila modernije PVO sisteme, tako da su Sirijci sada mogli i efektivnije da se brane - ocenjuje Janković za Sputnjik.
Dok Izrael bombarduje, američka vojska se povlači iz Sirije. Janković kaže da je poteze Donalda Trampa jako teško razumeti, a da je ono što predstoji zapravo borba za raspodelu teritorija između Turske i Vlade u Damasku.
- Veoma je teško predvideti šta će se dogoditi, da li će oni uspeti da se dogovore, a da li će taj dogovor biti dugotrajan, to je tek veliko pitanje. Možda su Amerikanci odlučili da je pametnije da se povuku iz Sirije i da ostave Turke da se razračunavaju, u suštini sa Rusijom. Jer, ako Turska bude za sebe tražila više nego što je Asad spreman da dâ, onda će se postaviti pitanje na koju stranu će se Kremlj okrenuti, da li će nastaviti da podržava Asada, ili će zbog "Turskog toka" i drugih strateških razloga odlučiti da podrži Tursku - ističe Janković.