Krijumčari režiraju dramu
Međunarodna krijumčarska mreža ljudi u potpunosti upravlja migrantskom krizom, a novi talas izbeglica ka Balkanu treba očekivati već u martu sledeće godine kada će iz Turske krenuti veliki broj porodica, tvrdi u razgovoru za "Vesti" Gordan Paunović, direktor Info parka - Centra za migracije u Beogradu.
- Nema tu geopolitičkih igara velikih sila ili država koje su na migrantskom putu, već isključivo interesi fantastično organizovane krijumčarske mreže koja od početka do kraja te rute vuče konce potplaćujući i policiju i carinske službe, uključujući i one zemlje sa "najtvrđim granicama" poput Mađarske ili Hrvatske - ističe za "Vesti" Gordan Paunović.
Procena je, kaže, da je 2015. na krijumčarenju migranata ostvaren profit od oko pet milijardi dolara, a da je ta brojka ove godine nekoliko puta veća:
- Obrt novca u migracionom toku od Bliskog istoka do Zapadne Evrope i ove i prošle godine bio je najmanje deset milijardi dolara zato što su drastično poskupele usluge švercera. Krijumčari su ranije rutu od Kabula do Balkana naplaćivali 1.000, a danas 10.000 dolara.
Prema njegovim rečima, Srbija je na tom putu najmanje zahvaćena korupcijom zato što se i najmanje "brani" od migranata.- Na ulazu u Srbiju više skoro pa da i ne postoji kontrola granice. Krajem 2016. i 2017. taj prostor su, zahvaljujući finansijskoj pomoći EU, čuvali pripadnici Vojske Srbije i Žandarmerije, ali EU je procenila da se evropske granice brane u Hrvatskoj, pa su ukinuli tu vrstu finansijske pomoći nakon čega su ove snage povučene - ističe Paunović.
Procene Info parka su da je kroz Srbiju ove godine prošlo oko 20.000 migranata.
- Broj migranata na Zapadnom Balkanu raste zbog veoma restriktivne situacije na granici Hrvatske. U Srbiji ih je, u 16 kampova, oko 4.500. Mnogo dramatičnija situacija je u BiH, gde je trenutno hiljadu migranata više. Nedavno je u Bihaću, u krugu napuštene fabrike, otvoren Centar Bira. Šatori i kontejneri za oko 2.100 migranata su smešteni u jednu halu i to je tempirana bomba. Pre nekoliko dana tamo je zabeležena tuča u kojoj je učestvovalo stotinak migranata, a jedan je izboden nožem - upozorava Paunović.
Tortura u Hrvatskoj
Na osnovu informacija koje dobijaju od migranata koji su bezuspešno pokušali da pređu granicu sa Hrvatskom, u ovoj zemlji je na delu drastična primena sile.
- Čak 99 odsto migranta koji su vraćeni sa granice sa Hrvatskom opisivali su da su prošli kroz ozbiljnu torturu: prebijani su, vređani, oduzimani su im telefoni. Po toj brutalnosti su umnogome prevazišli Bugarsku i Mađarsku - kaže Gordan Paunović.
Bez šansi za azil
Ministar unutrašnjih poslova Austrije Herbert Kikl želi da uvede novu meru prema kojoj izbeglice koji koriste usluge krijumčara za dolazak u Evropu ne treba da imaju bilo kakve šanse da dobiju azil. Prema Europolu, više od 90 odsto izbeglica koje su dospele u Evropu, koristile su usluge švercera.
- U nekom trenutku je svaka izbeglica, koja je pošla na put ka Evropi, koristila pomoć krijumčara - ukazuje za "Kronen cajtung" i advokat Georg Birstmajer.