"Bitku za Arktik Amerika je već izgubila"
Pisanja zapadnih medija o tome da je obalska straža SAD odustala od održavanja vojnih vežbi na Arktiku zbog straha da će se jedini američki teški ledolomac pokvariti, a tada bi morala da traži pomoć od Rusije, nisu iznenadila ruske eksperte.
Amerika je zakasnila...
Takav strah od fijaska je, objašnjavaju stručnjaci, opravdan ako se uzme u obzir činjenica da SAD nemaju svoju ledolomačku flotu.
U ovom trenutku, SAD imaju samo jedan teški ledolomac - "Polarnu zvezdu", koja ima više od 40 godina. Osim toga, postoje i dva manja ledolomca, ali jedan od njih više nije u upotrebi i koristi se kao izvor rezervnih delova. Treći brod srednje tonaže - "Hili", napravljen je prvenstveno za naučna istraživanja.
SAD nameravaju da naprave novih šest ledolomaca, a u najboljem slučaju, oni bi na Arktiku mogli da se pojave tek za pet godina. Prema preliminarnim procenama, svaki od njih će koštati oko 910 miliona dolara. Američki političari priznaju da su SAD, ignorišući taj region, izgubile budući glavni morski put između Azije i Evrope i kontrolu nad okeanom.
Ranije je Arktik bio arena vojnog suparništva između Sovjetskog Saveza i SAD. Obe zemlje su u regionu raspoređivale su atomske podmornice, strateške bombardere i taktičku avijaciju. Međutim, posle raspada SSSR-a, Pentagon je izgubio interesovanje za Arktik. Povratkom Rusije u arktičku zonu SAD su rešile da se ponovo aktiviraju i započnu borbu za taj region.
Ruski eksperti sumnjaju da SAD mogu da pariraju Rusiji u toj oblasti i navode da je Amerika zakasnila sa jačanjem svog prisustva na Arktiku. Pentagon će stvoriti specijalne arktičke snage, ali se to čini prilično kasno. Procenjuje da Amerikanci sada u arktičkom regionu kaskaju za Rusijom oko deset godina.
Kako umanjiti rusku dominaciju?
- Ta situacija je posledica određene opuštenosti Amerikanaca posle raspada SSSR i onoga što se dešavalo devedesetih godina i početkom dvehiljaditih. Oni apsolutno nisu obraćali pažnju na taj region, već su imali druge interese - Avganistan, Irak, na šta su potrošene stotine milijardi dolara. Arktik je tih godina bio napušten, zaboravljen, a Rusija je tek u poslednjih desetak godina povećala svoje mogućnosti i posvetila se izgradnji flote ledolomaca, raspoređivanju vojnih garnizona itd. Rusija je otišla daleko u razvoju ledolomačke flote, uključujući i proizvodnju nuklearnih podmornica - kaže vojni ekspert Vasilij Dandikin.
Moskva je poslednjih godina preduzela niz mera kako bi osigurala zaštitu sopstvenih interesa u arktičkom regionu. Pre svega, Rusija na taj način dobija mogućnost da kontroliše Severni morski put, kao važnu transportnu arteriju; štiti svoja bogatstva u vodama Severnog ledenog okeana - naftu i gas, kao i druga prirodna bogatstva, i što je najvažnije, štiti ruske severne granice - od 38.000 kilometara granice arktičke obale, čak 22.000 kilometara pripada Rusiji.
Zbog toga, SAD nameravaju da ulože milijarde dolara u ledolomce kako bi umanjile "dominaciju Rusije na Arktiku". Sve češće se iz Vašingtona čuje da tek predstoji borba za taj region i da bi on mogao postati zona "vojnih napetosti i konkurencije".
Međutim, eksperti navode da je Amerika na Arktiku inferiornija od Rusije i po svom potencijalu i tehnološki, a neki američki mediji ističu da su "SAD tu bitku već izgubile".