Amerika krši sopstvene sankcije
Bez obzira na obnavljanje veoma drastičnih ekonomskih sankcija Vašingtona Islamskoj Republici, SAD su značajno povećale obim izvoza svoje robe u Iran.
Podaci Uprave za ekonomiju i statistiku SAD o tome svedoče. U dokumentu ove institucije jasno se može videti da je američki izvoz u Iran u oktobru ove godine porastao skoro sedam puta i iznosio je 109.200,000 (109,2 miliona dolara SAD). U oktobru 2017. godine izvoz iz SAD u IRI je iznosio tek 16,1 milion dolara.
U razgovoru za Sputnjik, Pejman Mulavi, generalni sekretar Udruženja iranskih ekonomista i Aleksandar Azadegan, američki politikolog iranskog porekla, profesor geopolitike na Kalifornijskom univerzitetu i glavni urednik sajta Imperija njuz objašnjavaju kakvu robu SAD izvoze u Iran i na koji način se realizuju kupoprodajni odnosi između dve zemlje u uslovima sankcija.
Prema rečima Mulavija, ova razmena ne predstavlja nešto značajno za ukupnu ekonomiju Irana.
- Naravno, postoji mogućnost da se sa zaoštravanjem sankcionog režima deo američke robe uvozi preko trećih zemalja. Ali i direktno jer to može biti roba na koju se ne odnosi režim sankcija, poput medicinske opreme i lekova - ističe Mulavi.
Prema rečima Aleksandra Azadegana, većina poslova između Irana i SAD obavlja se preko posrednika:
- Najveći deo robe kojom se trguje je iz oblasti visokih tehnologija. Naravno, razmena se ne vrši direktno. Deo robe koju Iran izvozi iz SAD ide preko Emirata, Omana i preko nekih drugih država. Osim toga, naftom se takođe trguje indirektno. Može se čuti da Iran prodaje naftu u SAD i naravno da se, ako je ovo tačno, to obavlja preko trećih država, preko posrednika - rekao je on.
Prema njegovim rečima, u Omanu se vrši konvertacija iranske nacionalne valute u dolare.
- Posredovanje se ne tiče samo pretvaranja jedne valute u drugu, već i realizacije poslova sa različitom robom koja stizala u Iran - zaključuje Azadegan.