Poruka iz Berlina koju Priština nikako nije htela da čuje
Predsednik organizacije "Ist vest bridž" Jovan Kovačić smatra da nije baš izvesno da će kosovski parlament 14. decembra usvojiti zakone o transformaciji Kosovskih bezbednosnih snaga, kako je ranije najavljeno.
- Nisam siguran da će se to dogoditi. Mi smo svi naučili da ne uzimamo zdravo za gotovo ništa što dolazi iz Prištine. Pa ćemo da vidimo - kaže Kovačić za Tanjug.
On navodi da Priština nije očekivala poruku nemačke vlade da nije trenutak za transformaciju KBS u vojsku, te da je sada praktično ostala usamljena u tome, sa disonantnim tonovima i unutar američke administracije i NATO-a.
Zato i smatra da je jučerašnja poruka Nemačke Prištini da nije trenutak za transformaciju KBS u vojsku direktan odgovor na "seriju gluposti koje je Priština pravila poslednjih meseci".
- Priština je definitivno u poslednjih šest meseci krenula nizbrdicom, taj trend će se i nastaviti ukoliko neko ne bude intervenisao - kaže Kovačić.
Smatra da Prištini u poslednje vreme ne ide po scenariju, o čemu govori neuspeh u Interpolu, izostanak vizne liberalizacije, reakcije na najavu formiranja vojske Kosova, te činjenica da sve više država povlači priznanje nezavisnosti Kosova, i da je to učinilo da postanu veoma nervozni.
Međutim, srpska politika je sada umerena i mudra, što je veoma dobro.
- U ovakvoj situaciji odnosa između Beograda i Prištine, mudrost i strpljenje vrede više nego hiljadu topova. Treba da budemo što umereniji, pametniji i mudriji, što emotivno i politički nije baš lako izgurati, ali je majka uspeha, i treba da ih pustimo da srljaju što više i više, jer to ne daje efekat kom se nadaju - kaže Kovačić.
Na pitanje do kada će Kosovo nastaviti da "diže tenzije", Kovačić odgovara da će biti potrebno da „mudre glave u Prištini“, a ima ih, kaže, ali nije prikladno da ih nabraja, odluče da takvo ponašanje apsolutno nije dobro.
Kovačić i uvođenje carinskih taksi na proizvode iz Srbije vidi kao anticivilizacijski i destruktivan čin "jednog očajnika".
Pitanje je, kaže, koliko EU ima stvarnog uticaja na Prištinu da povuče takse, pogotovo nakon što je "šargarepa" u vidu vizne liberalizacije definitivno otpala.
Navodi da ovo nije vreme od pre 20 godina i da politika mira i saradnje koju trenutno vodi Srbija u poslednje vreme donosi plodove, što se vidi u ponašanju naših partnera u svetu, ali i velikih sila u UN.
- Pre 20 godina mi nismo bili ni blizu takve situacije da se čuje naše mišljenje, bilo je - uzmi ili ostavi, sada više nije tako - kaže Kovačić.
Primećuje i da se situacija na svetskoj političkoj sceni menja, o čemu govori i glasanje u Interpolu, koje bi ranije bilo nepojmljivo za SAD.
Kovačić smatra da to što će Srbija otvoriti samo dva od sedam pripremljenih poglavlja u pregovorima sa EU nije pritisak zbog Kosova, već posledica toga što nismo dovoljno uradili u oblasti vladavine prava.
- Odneli smo pobedu u Interpolu, koja se velikima ne dopada i jeste šamar njima, ali ne verujem da to ima ikakve veze sa otvaranjem poglavlja. To je poruka nama da moramo i te kako više da radimo i na pravosuđu i u drugim oblastima - kaže Kovačić.