Amerika podvrgla Rusiju stres-testu
"Odluka SAD da izađe iz Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i malog dometa ne znači da Vašington suspenduje kontrolu nad naoružanjem", izjavio je tokom telefonskog brifinga za novinare američki ambasador u Rusiji Džon Hantsman.
- To ne znači da mi suspendujemo kontrolu nad naoružanjem. Mi to radimo kako bismo sačuvali održivost i celovitost sporazuma o kontroli naoružanja - rekao je Hantsman.
- Mi i NATO smo otišli daleko kako bismo sačuvali Sporazum. Međutim, niko ne veruje da Rusija namerava da reši ovaj problem koji je sama stvorila i da će se vratiti njegovoj realizaciji… Rusija nije pokazala nikakvu nameru da se vrati poštovanju Sporazuma - izjavio je Hantsman.
SAD ne vide u Rusiji pouzdanog partnera u Sporazumu o raketama, istakao je američki ambasador.
- Mi želimo kontrolu nad naoružanjem, ali ne u Rusiji vidimo pouzdanog partnera ni u Sporazumu o raketama, ni u drugim sporazumima koje ona krši - kazao je Hantsman.
Prema njegovim rečima, SAD su se po tom pitanju obraćale Rusiji više od 30 puta na najvišem nivou za pet godina.
- Nakon isticanja 60 dana mi ćemo oceniti akcije Moskve. Mislim da je to prvi put da je Rusija podvrgnuta proveri. To je vrlo značajna i važna tačka. Mi provodimo stres-test na pouzdanost odnosa - poručio je Hantsman tokom telefonskog brifinga.
Zamenica državnog sekretara SAD za kontrolu naoružanja i međunarodnu bezbednost Andrea Tompson je saopštila da je Vašington kratko izložio Rusiji celi niz narednih koraka.
- Rusija ih zna. To je deo tačaka sporazuma koji smo potpisali - kazala je Tompsonova.
Ona je pozvala Rusiju da prekine upotrebu rakete 9M729 (koja ima domet od 500 do 5500 kilometara) kako ne bi kršila Sporazum o likvidaciji raketa srednjeg i malog dometa.