Kijev priznaje: Obnovljena plovidba kroz Kerčki moreuz
"Kijev je nakon osam dana priznao da se kroz Kerčki moreuz odvija plovidba brodova", izjavio je ukrajinski ministar za infrastrukturu Volodimir Omeljan.
- Delimično su odblokirane luke Berdjansk i Mariupolj. Brodovi plove u i iz Kerčkog moreuza u pravcu ukrajinskih luka. Brodove zaustavlja ruska strana, kao i ranije vrši inspekciju, ali je kretanje delimično obnovljeno - rekao je Omeljan prenosi pres-služba Ministarstva za infrastrukturu Ukrajine.
Pročitajte još:
* Pompeo: Tramp s Putinom tek nakon oslobađanja mornara
* "Pojačali smo bezbednost zbog ruskog testiranja poretka"
* Kriza u Ukrajini mogla bi da se pretvori u novu američku noćnu moru
Prema njegovim rečima, na ulaz u Azovsko more čeka 17 brodova, a na izlaz - jedan.
Omeljan je ranije tvrdio da Rusija blokira ulazak i izlazak brodova prema ukrajinskim lukama na Azovskom moru. Potpredsednik krimskog parlamenta Jefim Fiks nazvao je optužbe Kijeva za blokiranje Kerčkog moreuza neosnovanim. Portparol predsednika Rusije Dmitrij Peskov rekao je da je "tamo prilično intenzivna međunarodna navigacija".
Rusija je 25. novembra zatvorila Kerčki moreuz, koji spaja Crno i Azovsko more, za prolazak civilnih brodova iz bezbednosnih razloga. Sledećeg dana plovidba u Kerčkom moreuzu je obnovljena. Krimske vlasti saopštile su da za one mornare koji rade po zakonu nema nikakvih problema prilikom prolaza kroz Kerčki moreuz.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije ranije je saopštilo da su inspekcije granične službe FSB Rusije na Azovskom moru legitimne, a povećanje njihovog broja od aprila 2018. godine izazvano je povećavanje mera bezbednosti u Kerčkom moreuzu usled puštanja u rad prve faze Krimskog mosta, a ne kako bi se izvršio pritisak na Ukrajinu. Pri tome je Ministarstvo naglasilo da "postupci ruskih graničara nisu diskriminacioni".
Situacija u Azovskom moru se zaoštrila početkom 2018. godine. U martu je Ukrajina zadržala ruski brod "Nord", podigavši protiv njegovog kapetana optužnicu zbog nezakonite posete Krimu "čiji je cilj da nanese štetu državnim interesima". U avgustu je u hersonskoj luci zadržan tanker "Mehanik Pogodin".
Ruske vlasti dejstva Kijeva karakterišu kao "pomorski terorizam", a odgovorile su povećanjem pograničnih kontrola u svom delu Azovskog mora. Ukrajinski graničari su tada saopštili da su Rusi počeli "žestoku politiku zadržavanja i pregleda brodova".
Krimska pogranična uprava Federalne službe bezbednosti Rusije saopštila je da provere vrši u skladu s međunarodnim pomorskim pravom i da nije dobijala primedbe od vlasnika brodova. Ministarstvo inostranih poslova Ukrajine je potom priznalo da ruski graničari ne narušavaju protokole tokom pregleda.