London pokušao da sakrije Skripalja u Australiji?
"Vlada Velike Britanije je razmatrala mogućnost prebacivanja Sergeja i Julije Skripalj na bezbedno mesto, negde u Australiji, uz promenu njihovog identiteta", piše "Dejli mejl", pozivajući se na knjigu novinara Marka Urbana.
Urban tvrdi da je razgovor sa Skripaljem obavljen u bolnici, gde se on oporavljao nakon trovanja. Prema podacima autora knjige, britanske vlasti kao opciju nisu razmatrale samo Australiju već još neke države koje ulaze u alijansu "Pet očiju", čije su članice SAD, Australija, Kanada i Novi Zeland, javlja RT.
- U Dauning stritu su se čuli predlozi prema kojima su oni mogli da se nađu u Americi ili bilo gde drugde na engleskom govornom području. Oni bi dobili i nova dokumenta - uverio je Urban.
Prema njegovim rečima, Skripaljevima se ta ideja nije dopala. Oni nisu želeli da se odreknu zaštite Skotland jarda.
Velika Britanija je proterala dvadeset troje ruskih diplomata posle incidenta u Solsberiju, u kom su 4. marta otrovani bivši oficir Državne obaveštajne uprave (GRU) Rusije Sergej Skripalj i njegova ćerka Julija.
Britaniju je podržalo 16 zemalja Evropske unije, kao i SAD, Kanada, Norveška, Australija, Moldavija, Ukrajina i još neke zemlje. Iz diplomatskih predstavništava širom sveta proterano je više od 150 ruskih diplomata, a Moskva je na to odgovorila proterivanjem diplomata iz 27 zemalja.
Trovanje Skripaljevih je izazvalo veliki međunarodni skandal. London je požurio da za taj incident optuži Moskvu, koja te optužbe kategorički negira. Premijerka Velike Britanije Tereza Mej je iznela tvrdnju da je otrov proizveden u Rusiji, ali je laboratorija u britanskom Porton Daunu to opovrgla.
London je kasnije objavio fotografije dvojice "osumnjičenih" za trovanje Skripalja, tvrdeći da je reč o oficirima GRU Aleksandru Petrovu i Ruslanu Boširovu. Oni su u intervjuu glavnoj urednici RT i Sputnjika Margariti Simonjan rekli da su u Velikoj Britaniji boravili kao turisti i da nisu povezani sa specijalnim službama.