"Nećemo dozvoliti da SAD deluju preko naših leđa"
Predlog ministra spoljnih poslova Nemačke Hajka Masa da Evropa stvori protivtežu SAD izazvao je brojne reakcije, a stručnjaci smatraju da ta protivteža može puno da košta, navodi "Dojče vele" (DW).
U svom tekstu za nemački "Handelsblat", naslovljenom "Nećemo dozvoliti da SAD deluju preko naših leđa", Mas odgovara na poteze američkog predsednika Donalda Trampa da se povuče iz Pariskog ugovora o klimi i nuklearnog sporazuma sa Iranom iz 2015. godine.
"Tako jasne reči u pravcu Vašingtona do sada se nisu čule iz Berlina", navodi DW, a iako je nemačka kancelarka Angela Merkel rekla da je Mas izneo lični stav, talasi koje je izazvao su veliki.
Pročitajte još:
* Gde je "nestala" kancelarka Merkel i sme li da "nestane"?
* Ko je poslao sumnjive koverte ambasadama SAD i Izraela u Berlinu?
* Nemačka se distancira od Amerike: Nećemo raditi protiv sebe
U svom teksu, Mas iznosi obrise koncepta "Jurop junajted" (Europe united), odnosno jake i jednisntvene Evropske unije koja bi bila protivteža SAD, navodi DW, dodajući da on ne predviđa samo "bezbednosnu i odbrambenu uniju", već i tesnu saradnju sa "ubeđenim multilateralistima" poput Japana, Kanade, Južne Koreje, itd.
"Apel da se konačno izvede veliki evropski koncept i da Evropa postane bitan igrač", Masov je predlog smatra Jan Tehau iz nemackog Maršalovog fonda.
Kako bi to moglo da izgleda nemački ministar je objasnio na primeru nuklearnog sporazuma sa Iranom koji je Tramp jednostrano prekršio i uveo oštre sankcije Teheranu, prenosi DW.
"Evropa, mora da napravi protivtežu tom američkom potezu koliko god to teško padalo", piše je Mas.
Stručnjak stranke Zelenih za spoljnu politiku Omid Nuripur ocenjuje da je Mas bio preoštar u tonu, ali hvali deo o Iranu:
- Mi moramo da delamo protiv američke politike, da naime pokušamo da spasimo sporazum kako naš komšijski region Bliskog istoka ne bi bio nuklearizovan - kaže ovaj poslanik za DW.
Mas naglašava da se SAD i Evropa godinama otuđuju i da dolazi do smanjenja poklapanja vrednosti i interesa koji su dve decenije određivali međusobne odnose.
Sa time se Nuripur ne slaže, tvrdeći da je problem u Trampovoj administraciji, a da i dalje postoji dubina partnerstva ovih društava zasnovana na vrednostima.
On je takođe podsetio koliku podršku je u Evropi uživao bivši predsednik SAD Barak Obama.
Opozicija sumnja da će Mas moći da ostvari išta od strategije koje je izneo u svom tekstu, navodi DW.
Političarka nemačke Levice Helin Evrim Zomer u razgovoru za DW pozdravlja "zahtev za jačom političkom nezavisnosti od SAD", ali smatra da će Merkel "prikočiti" Masa.
Tehau zaključuje da se može stvoriti protivteža u dobrim namerama.
- Ali dobre namere su jedno, a ogromna sredstva koja SAD ulažu u vojne budžete nešo sasvim drugo - kaže on za DW.
Tehau dodaje da veća nezavisnost od SAD iziskuje i masovno povećanje vojnih kapaciteta, politicko jačanje evra i razrešenje izbegličke krize.
DW ocenjuje da ostaje da se vidi šta će se na ovom planu uraditi, ali da Mas nije spreman da skrštenih ruku čeka da Amerikanci možda izaberu drugog predsednika za dve godine.