Saudijci raketama poubijali decu
Namjanje 29 dece ubijeno je u napadu saudijske vojne koalicije u severnom Jemenu, objavio je u petak Međunarodni odbor Crvenog krsta, dok je istovremeno generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš o tome zatražio hitnu i nezavisnu istragu. Bolnica u pokrajini Sada "primila je tela 29 dece mlađe od 15 godina i 48 ranjenih osoba, među kojima tridesetoro dece", objavio je Crveni krst na svom Tviteru.
Saudijska Arabija i njeni sunitski saveznici više od tri godine bore se protiv proiranskih Huta koji kontrolišu većinu Severnog Jemena, uključujući glavni grad Sanu.
Njihov projektil u četvrtak je pogodio školski autobus u blizini pijace u gradu Dahjanu. Saudijska koalicija priznala je napad, ali tvrdi da u autobusu nisu bila deca, nego naoružani pobunjenici i da se radilo o legitimnom vojnom cilju?! Strani novinari na licu mesta javljaju da su videli okrvavljenu decu u bolnici.
Gensek UN Gutereš je osudio napad u kojem su ubijene desetine ljudi, među kojima i deca, i zatražio hitnu istragu.
- Generalni sekretar naglašava da sve strane u sukobu moraju da vode brigu o civilima i civilnim objektima u zoni izvođenja vojnih operacija - istakao je njegov portparol.
Mediji pod kontrolom pobunjenih Huta tvrde da je ukupno 50 mrtvih i 77 ranjenih, ali te brojke još nemaju nezavisnu potvrdu potvrdu.
U građanskom ratu u Jemenu poginulo je oko 10.000 ljudi, nekoliko desetina hiljada je ranjeno, a više od 2,5 miliona je u izbeglištvu.
I posle ujedinjenja zemlje, maja 1990, duboka podvojenost negdašnjeg Severnog i Južnog Jemena nije prevaziđena. Pošto se nekoliko snaga bore u zemlji, uključujući i zvanične vlasti, jemenski haos je postao plodno tlo za ekstremizam. Jedna od najsiromašnijih i najnasilnijih država na Bliskom istoku - Jemen ima i stratešku važnost za regionalne "igrače" i za svetske najopasnije terorističke grupe. U njemu je juče počeo rat kada je Saudijska Arabija započela vojnu intervenciju protiv pobunjenih Huta.
Verski rat
Jemen je u potpunosti islamsko društvo, ali podvojeno na sunite kojih ima, prema procenama, do 55 odsto, i šiite koji sačinjavaju ostatak stanovništva. Podele između sunita i šiita su zasnovane na dugotrajnim verskim sukobima koji su počeli kao spor oko naslednika proroka Muhameda. Dok šiiti veruju da je njegov rođak trebalo da ispuni ulogu Muhameda, suniti podržavaju Muhamedovog bliskog prijatelja i savetnika, Abu Bekra, prvog kalifa islamske nacije. Istovremeno, tokom proteklih decenija, strogi i puritanski Salafi i vehabije su postali sve uticajniji u Jemenu.