Kurc: Razmenu teritorija teško mogu razumeti
Austrijski kancelar Sebastijan Kurc izjavio je, u vezi sa dijalogom između Beograda i Prištine, da je obojici predsednika obećao punu podršku Austrije.
On je dodao da se nada "skorom daljem napretku".
On je u intervjuu sarajevskom listu "Dnevni avaz" upitan da li veruje da bi do kraja godine mogao da bude postignut dogovor Beograda i Prištine o statusu Kosova i da li bi Austrija prihvatila razmenu teritorija u tom slučaju.
- Mi podržavamo svaki dogovor koji za rezultat ima jaču saradnju između zemalja Zapadnog Balkana i više stabilnosti u regionu... Razmenu teritorija samo teško mogu da zamislim, jer region sigurno ne čini stabilnijim ako i mnogo godina posle oružanog konflikta još pokušavamo da pomeramo granice - poručio je Kurc.
Pročitajte još:
* Moskva: Problem Kosova biće rešen ako...
On je naveo da za Austriju zapadni Balkan nije samo težište aktuelnog predsedavanja Sabvetom Evropske unije nego je već godinama i suštinski dio austrijske spoljne i evropske politike.
- Želimo da u ovom, za nas važnom regionu zauzmemo aktivnu ulogu i da se za vreme predsedavanja odlučno založimo za napredak u stvarima vezanim za EU perspektive zemalja Zapadnog Balkana - kazao je Kurc.
On je rekao da je Zapadni Balkan među pet prioriteta Austrije tokom šestomjesečnog vođstva EU.
Na konstataciju novinara o disonantnim pogledima unutar austrijske vlade na BiH i njeno uređenje i stavovima vicekancelara i njegovim pogledima na poziciju Republike Srpske, kao i pitanje kako gleda na aktivnosti u tom entitetu ka osamostaljenju, Kurc je odgovorio "da u pogledu BiH postoji jasna linija vlade koju zajedno nose svi njeni članovi".
- Austrija se izjašnjava za teritorijalni integritet i suverenitet BiH. Uz to, mi se jasno zalažemo za EU perspektivu za celi region na temelju individualnog napretka pojedinih država - naveo je Kurc i dodao da "što se tiče BiH, postoji jasna perspektiva pristupanja za suverenu i celovitu državu".
Austrijski kancelar je ocenio i da je "potrebna promena sistema evropske migracione politike".
- Ilegalni migranti se, posle spašavanja, moraju zaustaviti i zbrinuti na spoljnoj granici, a nakon toga, treba da se što je moguće brže vrate u svoje zemlje porekla. Ako ovo ne bi bilo moguće, treba da im se ponudi privremena zaštita u centrima u sigurnim trećim zemljama - kazao je Kurc.