Okupiran aerodrom - obustavljeni letovi
Letovi iz Irana ka iračkom gradu Nadžafu biće preusmereni ka Bagdadu, javila je iranska državna televizija, prenosi Rojters.
Navodi se da je razlog to što su stotine Iračana u petak upale na aerodrom u Nadžafu i izazvali prekid vazdušnog saobraćaja u ovom svetom šiitskom gradu, što je nastavak protesta koji već nekoliko dana tamo traju.
- Zbog problema na aerodromu u Nadžafu... iranski avioni će putnike voziti na aerodrom u Bagdadu - objavile su vazduhoplovne vlasti Irana.
Građani južne iračke provincije Basre ponovo su danas izašli na ulice zahtevajući bolje javne službe i više radnih mesta, zbog čega su vlasti stavile snage obezbeđenja na visok nivo opasnosti i blokirale internet.
Građani već šesti dan protestuju u toj naftom bogatoj provinciji, a u trenutku kada se u Iraku očekuju rezultati ponovnog prebrojvanja glasova nakon izbora održanih 12. maja, prenosi AP.
Kako se navodi, ti izbori ostaće upamćeni po veoma maloj izlaznosti i po navodima da su bili puni nepravilnosti i prevara.
Pročitajte još:
* SAD i Izrael mogu da prete - Nemamo nameru da odemo iz Sirije
* "Iran će me jednog dana pozvati da se dogovorimo"
* Revolucionarna garda upozorava: Ili svi mogu da koriste Ormuski moreuz ili niko
Hiljade demonstranata okupilo se ispred zgrade lokalnog parlamenta i blokiralo puteve koji vode ka glavnim naftnim poljima na severu i zapadu grada Basre, a bezbednosne snage otvorile su vatru.
I u drugim mestima Basre održavaju se protesti, a demonstranti su primorali vlasti da zatvore glavnu luku Um Kasr u Persijskom zalivu, i planiraju da marširaju do granice sa Kuvajtom i Iranom.
Agencija Rojters prenosi da je nekoliko stotina demonstranata pokušalo da provali u glavnu zgradu regionalne vlade u Basri, pri čemu su povređene četiri osobe, saopštil je policija.
- Pojedini učesnii protesta pokušali su da provale u zgradu. Sprečili smo ih upotrebom vodenih topova i suzavca - rekao je jedan od policajaca.
Lokalni zvaničnici izjavili su da protesti koji već sedam dana traju, nisu poremetili glavnu proizvodnju nafte u Basri, čijie isporuke derivata čine 95 odsto proizvodnje državne kompanije OPEC.
Kako se navodi, bilo kakav poremećaj mogao bi da ozbiljno utiče na ekonomiju države i povećanje cena nafte.