Rusija bi mogla da posreduje u ujedinjenju Libije?
EU je produžila sankcije protiv Rusije za narednih pola godine, a Italija je pre toga više od ostalih javno govorila da se zalaže za ukidanje tog režima.
Iako je premijer Đuzepe Konte nekoliko puta otvoreno u Parlamentu govorio o promeni političkog kursa povodom sankcija, Italija je u odsudnom momentu popustila i prihvatila politiku koju nameće Brisel.
- Italija je zaista propustila dobru mogućnost. Konte je očigledno odustao od bliske saradnje Italije i Rusije. Mogli smo imati privilegovan odnos sa Moskvom i trebalo je to da uradimo, da javno kažemo da nismo za nastavak sankcija. Te sankcije bi morale da budu ukinute jer štete ekonomskim interesima Italije, a više od toga prete opštoj političkoj stabilnosti i bezbednosti u oblasti Mediterana - kaže italijanski pisac Lorenco Valoreja.
- Sada se u Italiji isključivo govori o rekama izbeglica iz Libije, iz zemlje koja je pocepana na dva dela. Italija kontaktira sa prozapadnom Vladom u Tripoliju, a Putin tesno sarađuje sa Vladom u Tobruku. Italija želi jedinstvenu i jaku Libiju, a posrednik u procesu spajanja tih podeljenih delova mogla bi biti upravo Rusija. Sa druge strane, Italija ne može da traži pomoć od Moskve, ako se bude ponašala kao sve ostale članice EU, odnosno kao protivnici Rusije - dodaje on.
- Italija očigledno nije samostalna u donošenju odluka. Čak i mediji retko podržavaju stav da Rusija nije neprijatelj. Ponavljam, Rusija igra ključnu ulogu ne samo u ekonomiji, već i u mnogim drugim sferama, uključujući i migrantsku krizu i pitanje opšte stabilnosti u Sredozemlju - kaže ovaj književnik, autor knjige "Van predrasuda".