Pridnjestrovlje ne da ruske vojnike
Promene formata mirovne misije na teritoriji Pridnjestrovlja je moguće samo uz dogovor sa lokalnim vlastima, navodi se na sajtu Ministarstvu inostranih poslova nepriznate Pridnjestrovske Moldavske Republike.
- Nikakva odluka o promeni forme mirovne operacije pod okriljem Rusije ne može biti doneta bez uzimanja u obzir mišljenja Pridnjestrovlja - navodi se u saopštenju.
Pročitajte još:
* Pridnjestrovlje: Nema povlačenja ruske vojske!
* Evo šta je Moskva odgovorila na Rezoluciju o Pridnjestrovlju
U resoru su pozvali predstavnike moldavske strane da "usredsrede napore na dalji rad za pregovaračkim stolom" sa ciljem da se reše postojeći problemi.
Pritom, u Ministarstvu su naglasili da ruske mirovne snage na teritoriji Pridnjestrovlja obezbeđuju mir i da je njihovo prisustvo u tom regionu regulisano odgovarajućim dokumentima.
"Na takav način, ovakva vrsta demarša Moldavije na autoritetnim međunarodnim platformama nema šanse za uspeh i doprinosi dodatnim napetostima u odnosima između učesnika pregovaračkog procesa", zaključili su u Ministarstvu.
Ranije je Generalna skupština UN pozvala Rusiju da povuče trupe iz Pridnjestrovlja. Odgovarajući nacrt rezolucije koji je predložila Moldavija objavljen je u petak, 22. juna. Rezoluciju su podržale 64 države, protiv je bilo njih 14, a 83 zemlje bile su uzdržane.
Na teritoriji nepriznate Pridnjestrovske Moldavske Republike nalazi se operativna grupa ruskih trupa, naslednica 14. armije, koja je nakon raspada SSSR-a prebačena u nadležnost Rusije. Glavni zadaci operativne grupe su mirovna misija i zaštita skladišta sa municijom.
Pridnjestrovlje, u kojem Rusi i Ukrajinci čine 60 odsto stanovništva, pokušalo je da izađe iz sastava Moldavije još pre raspada SSSR-a, strahujući da će se na talasu nacionalizma Moldavija pridružiti Rumuniji.
Nakon neuspelog pokušaja moldavskih vlasti da 1992. godine problem reše silom, Pridnjestrovlje je postalo teritorija van kontrole Kišinjeva.