"Pod hitno rešiti Donbas: Putin i Porošenko da se dogovore, a Zapad..."
Prvi predsednik Ukrajine Leonid Kravčuk u intervjuu za ukrajinske medije izjavio je da će pokušaj da se od Donbasa napravi region unitarno podređen Kijevu dovesti do novog razvoja sukoba.
- Ako pokušamo da ga vratimo i učinimo takvim kao što je Kijevska oblast, unitarno podređenim, oni neće pristati na to. Ponovo će izbiti sukob, a taj sukob je teško zaustaviti - rekao je Kravčuk.
Prema njegovom mišljenju, potrebno je tražiti rešenje problema u regionu, a kao varijanta se može razmatrati, na primer, davanje određene autonomije.
Na pitanje da li se danas može govoriti o vraćanju DNR i LNR u sastav Ukrajine bez usvajanja zakona o federalizaciji zemlje, Kravčuk je odgovorio da ne isključuje neke izmene u državnom ustrojstvu Ukrajine.
Pročitajte još:
* Monstruozni plan Kijeva: Oboriti helikopter evropske delegacije
- Ali isključujem donošenje ovog rešenja nasilnim putem. Naravno, nikada (pri svim mogućim uslovima) se neće moći vratiti na prethodni status kvo. Ni DNR ni LNR u najskorijoj budućnosti neće postati onakve kakve su bile pre rata u Donbasu - istakao je Kravčuk.
Prvi predsednik Ukrajine smatra da su za rešavanje situacije u Donbasu potrebni neposredni pregovori šefova Ukrajine i Rusije Petra Porošenka i Vladimira Putina.
- Putin treba da sedne za pregovarački sto, jer je njihov uticaj na Donbas veoma veliki. Mora da sedne sa Porošenkom… Sedite i dogovarajte se, jer se radi o narodima, krvi, užasu, smrti - rekao je Kravčuk u intervjuu za "Ukrajinsku pravdu".
On smatra i da bez "uticaja Zapada" neće uspeti da se reši sukob u Donbasu.
Ukrajinske vlasti su u aprilu 2014. godine pokrenule vojnu operaciju protiv Donjecke i Luganske Narodne Republike koje su proglasile nezavisnost nakon državnog prevrata u Ukrajini u februaru 2014. godine.
Pitanje rešavanja situacije u Donbasu razmatra se, između ostalog, i na sastancima kontakt grupe u Minsku, koja je od septembra 2014. godine usvojila tri dokumenta koji regulišu korake za deeskalaciju sukoba. Međutim, i nakon sporazuma o primirju između sukobljenih i dalje dolazi do razmene vatre.
Ranije je portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio da je rešavanje problema Donbasa moguće samo kroz implementaciju Minskih sporazuma, ali ih Kijev blokira. Pri tome je Kijev više puta optuživao Moskvu da se meša u poslove Ukrajine.
Rusija to negira i naziva takve optužbe neprihvatljivim. Ministarstvo odbrane Rusije je više puta saopštavalo da ustanike ne snabdeva vojnom tehnikom, municijom i drugom pomoći. Izjave Kijeva o ovome Ministarstvo naziva "apsolutnom besmislicom"