Nova demokratija: Ovo je dan srama za Grčku
Grčka opoziciona Nova demokratija saopštila je, povodom potpisivanja sporazuma po kome će novo ime bivše jugoslovenske republike biti Republika Severna Makedonija, da je "danas dan srama i tužan dan za Grčku".
Nova demokratija, čiji je lider Kirjakos Micotakis, smatra da sporazum šteti nacionalnim interesima zbog priznanja makedonskog jezika i nacionalnosti.
"Danas je tužan dan za Grčku, takođe i dan srama za premijera Aleksisa Ciprasa i njegovog koalicionog partera Panosa Kamenosa", navodi Nova demokratija, optuživši ih da su "obavezali Grčku na sporazum koja je stavlja pred svršen čin, što će u budućnosti biti izuzetno teško promeniti".
Ova konzervativna stranka je kritikovala vladu i zbog akcije policije protiv demonstranata, koji su danas protestovali zbog sporazuma.
Protesti su, kako je preneo "Katimerini", održani u selu Pisoderi, nedaleko od Psaradesa, na grčkoj obali Prespanskog jezera, gde je sporazum potpisan. Demonstranti su nosili transparent s natpisom "Makedonija je Grčka" i pokušali su da probiju kordon policije.
Policija je bacila suzavac i uspela da ih odbije. Prema podacima policije, 14 osoba je povređeno, uključujući i sedmoro policajaca.
"Vlada izgleda da ne shvata da je velika većina Grka protiv nje", navodi se u saopštenju Nove demokratije.
Grčka i Makedonija potpisale su sporazum po kome će novo ime bivše jugoslovenske republike biti Republika Severna Makedonija. Sporazum treba još da potvrde parlamenti dveju zemalja, a u Makedoniji i građani na referendumu.
Rezultati najnovije ankete pokazuju da se većina Grka protivi da Severna Makedonija bude ime bivše jugoslovenske republike.
Prema anketi koju je sprovela agencija "Mark" za list "Proto tema", 68,3 odsto Grka je protiv sporazuma Atine i Skoplja o rešenju višedecenijskog spora. Kako se navodi, 73,2 odsto ispitanih protivi se upotrebi termina "Makedonija" u novom imenu. Čak 49 odsto anketiranih koji tvrde da su glasali za vladajuću Sirizu izjasnilo se protiv sporazuma.
Anketa pokazuje i rast rejtinga Nove demokratije u odnosu na Sirizu. Ako bi izbori bili danas održani u Grčkoj, 30,6 odsto bi glasalo za Novu Demokratiju, 16,2 odsto za Sirizu.