Amerika izradila plan borbe protiv Rusije
Sjedinjene Američke Države nameravaju da izrade oružje dalekog dometa za borbu protiv potencijalne "ruske pretnje" u Evropi, piše portal "Majven vorior".
Prema informacijama lista, američki inženjeri planiraju da se usredsrede na proizvodnju raketa, supersoničnog oružja i artiljerije dalekog dometa. Ministar američke armije Mark Esper nazvao je ovaj posao prioritetom.
Navedeno je da visoko rangirani činovnici u armiji strahuju od povećanja broja ruskih vojnika u Evropi. U ovom trenutku SAD razvijaju artiljerijsko oružje dalekog dometa, koje može da pogađa ciljeve na znatnom rastojanju.
List navodi rezultate istraživanja Asocijacije pristalica kontrole naoružanja. Ova organizacija smatra da brojno rusko naoružanje predstavlja opasnost za SAD. Na primer, operativno-taktički kompleks "Tačka" može da pogodi objekte na rastojanju od oko 185 kilometara.
Eksperti takođe navode potencijal ruske balističke rakete srednjeg dometa RS-26 "rubež". Ona može da pogodi cilj na rastojanju većem od 5.800 kilometara. Pojedine ruske interkontinentalne balističke rakete mogu da pređu rastojanje od 11.000 kilometara. Kao primer list navodi strateški raketni kompleks "topolj M".
Za borbu protiv potencijalnog protivnika SAD su počele da razvijaju visokoprecizne rakete dalekog dometa klase "zemlja-zemlja", a njihova izrada planirana je za 2027. godinu. Pretpostavlja se da će one biti posebno potrebne za borbu protiv Rusije, koja ima najnaprednija sredstva za protivvazdušnu odbranu na svetu.
Prema informacijama lista, vojnoindustrijske kompanije "Rejteon" i "Lokid" dobile su potencijalni posao vredan 116 miliona dolara za izradu oružja dalekog dometa. Pretpostavlja se da će određeni primerci biti predstavljeni već 2020. godine.
Esper je u martu izjavio da će 2028. godine američka vojska moći da pobedi u bilo kom ratu. Prema njegovom mišljenju, takav uspeh će Amerikanci postići zahvaljujući primeni savremenog naoružanja u kombinaciji s taktikom zasnovanom na najnovijoj doktrini vođenja borbenih dejstava.