Koliko će vremena zaista biti potrebno za uništavanje nuklearnih bombi?
Za primenu eventualnog diplomatskog sporazuma u kome bi Severna Koreja pristala na nuklearno razoružavanje biće potrebno čak deset godina, pokazuju analize bivših američkih zvaničnika.
Procena koju su u ponedeljak objavili stručnjaci Univerziteta Stanford, stigla je u trenutku kada Bela kuća, uoči verovatnog sastanka dvojice lidera, nastoji da utvrdi koliko je Severna Koreja zaista posvećena denuklearizaciji i na koji način ona može da se sprovede.
Ugledni nuklearni fizičar Zigfrid Heker, koji je ranije bio u inspekciji nuklearnog kompleksa u Severnoj Koreji, sastavio "mapu puta" zajedno s analitičarem Robertom Karlinom, koji je godinama radio u CIA i Stejt dipartmentu, i naučnim saradnikom Eliotom Serbinom.
Oni su identifikovali 22 specifična programa, odnosno aktivnosti - kao što su zalihe nuklearnog naoružanja, arsenal raketa i postrojenja za preradu nuklearnog goriva - kao teme o kojima američki pregovarači treba da razgovaraju sa Severnom Korejom. Za zaustavljanje, odnosno privremeno isključivanje mnogih od njih verovatno će biti potrebno manje od godinu dana, ali za njihovo eliminisanje, odnosno ograničavanje biće potrebno šest do deset godina, procenjuju stručnjaci.
Pojedini američki visoki zvaničnici, uključujući i savetnika za nacionalnu bezbednost Džona Boltona i Suzan Tornton, vršioca dužnosti ambasadora Stejt dipartmenta za Istočnu Aziju i javne poslove, javno su rekli da će Tramp težiti sporazumu koji podrazumeva rapidnu denuklearizaciju Severne Korjeje. Analitičari i stručnjaci za oružje, međutim, ističu da će za sporazum o denuklearizaciji biti potrebno dosta vremena, zbog složenosti pregovora i nedostatka poverenja između dve strane.
Autori studije smatraju da je potrebno vreme za smirivanje zabrinutosti Severne Koreje za bezbednost. Heker, inače, bivši direktor američkog Centra za nuklearna istraživanja Los Alamos, u Novom Meksiku, izjavio je za "Njujork tajms" da veruje da bi taj proces, s obzirom na neizvesnost, mogao da potraje i 15 godina.
- Takve garancije ne mogu se postići samo američkim obećanjem ili sporazumom na papiru - zaključuje se u studiji.
- Biće potreban značajan period koegzistencije i uzajamne zavisnosti.