Putin i Abe: Dobri izgledi za razvoj saradnje na Kurilima
Premijer Japana Šinzo Abe izjavio je u subotu, tokom sastanka s predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, da njihovi razgovori treba da daju novi podsticaj ekonomskoj saradnji dve zemlje na četiri južna Kurilska ostrva.
- Razvijamo konkretne poslove u okviru zajedničke ekonomske delatnosti na četiri ostrva, kada je reč o humanitarnim merama za bivše žitelje ostrva. Očekujem dalje unapređivanje tih težnji i za to koristim i ovaj dijalog s Vama - rekao je Abe na početku sastanka s Putinom.
Ruski predsednik je japanskom premijeru predložio da razmotre i političku saradnju, navodeći da je porastao interes za razvijanje odnosa dveju zemalja.
- Uočili smo rast trgovinske razmene, investicija i, što je najvažnije, porast interesovanja obe zemlje za razvijanje odnosa - rekao je Putin.
Odnosi Rusije i Japana godinama su u senci odsustva mirovnog sporazuma. Japan pretenduje na ostrva Kunašir, Šikotan, Iturup i Habomaj, pozivajući se na bilateralni Traktat o trgovini i granicama iz 1855. godine. Tokio je vraćanje tih ostrva postavio kao uslov za zaključivanje mirovnog sporazuma s Ruskom Federacijom, koji nakon Drugog svetskog rata nije bio potpisan.
Stav Moskve zasniva se na tome da su južni Kurili ušli u sastav Sovjetskog Saveza nakon Drugog svetskog rata, te da je ruski suverenitet nad njima, koji ima odgovarajuće međunarodno-pravno utemeljenje, nije upitan.
Tokom posete predsednika Rusije Japanu u decembru 2016. godine lideri dveju zemalja su usaglasili saopštenja o početku pregovora o uspostavljanju zajedničke ekonomske delatnosti na južnim Kurilima, kao i o uprošćavanju procedura koje omogućavaju bivšim japanskim žiteljima ostrva da posete grobove predaka.
Reč je o zajedničkom uzgoju morskih proizvoda, uzgajanju povrća u staklenicima, razvoju turizma u skladu s osobenostima ostrva, uvođenju elektrana koje rade na vetar i merama za smanjenje količine smeća.
Krajem prošle godine radi konkretizacije pet projekata ekonomske saradnje japanska delegacija je posetila sporna ostrva. Više od 50 stručnjaka japanske vlade i biznisa obišlo je razne objekte zajedno s lokalnim žiteljima.
Razgovor s posadom Međunarodne svemirske stanice
Putin i Abe su tokom susreta preko video-bima razgovarali i s ruskim i japanskim kosmonautima na Međunarodnoj svemirskoj stanici.
Putin je pozdravio kosmonaute, podsetivši na to da Rusija i Japan već više od 10 godina sarađuju u toj sferi, kao i da je u orbiti već boravilo sedam japanskih istraživača.
- Japan značajno doprinosi delatnosti Međunarodne svemirske stanice. U kosmosu ne samo što rade državljani Japana, nego su tu i velika količina japanske aparature i brojna istraživanja koja vode japanski stručnjaci - rekao je Putin.
U sastavu međunarodnog svemirskog projekta, koji ove godine obeležava dve decenije rada, jesu ruski kosmonauti Anton Škaplerov i Oleg Artemjev, japanski astronaut Norišige Kanaj i američki astronauti Skot Tingl, Ričard Arnold i Endrju Fojstel.