Može li Saudijska Arabija doći u posed nuklearne bombe?
Nakon saudijskog prestolonaslednika Mohameda bin Salmana, došao je red i na ministra spoljnih poslova Saudijske Arabije Adela al-Džubeira da izjavi kako će Saudijska Arabija početi s razvojem nuklearnog oružja ukoliko se Iran vrati svom nuklearnom programu. Takva izjava otvorila je vrata potrage za odgovorom na veliko pitanje o mogućnostima Rijada da dođe u posed nuklearne bombe, piše Al Džazira.
U sredu je Al-Džubeir, u intervjuu za američki CNN, odgovarajući na pitanje znači li to da će Rijad raditi na proizvodnji sopstvenog nuklearnog naoružanja, kazao: "Ukoliko Iran razvije nuklearno oružje, učinićemo sve što je u našoj moći kako bismo stekli nuklearni kapacitet."
Iako su ove izjave povezane s pitanjem iranskog nuklearnog programa pre i posle odluke američkog predsednika Donalda Trampa o izlasku Vašingtona iz nuklearnog sporazuma, priča o nastojanju Saudijske Arabije da stekne nuklearni kapacitet u suštini ne predstavlja nikakvu novost.
Preminuli saudijski kralj Abdulah bin Abdulaziz je od 2003. godine u više navrata upozoravao američke zvaničnike da će, ukoliko Iran dođe do nuklearne bombe, Kraljevstvo slediti isti primer, bez obzira na sve njene obaveze koje proizlaze iz sporazuma o neširenju nuklearnog oružja.
Eksperti i analitičari su se zapitali hoće li Rijad sam proizvesti, ili će kupiti nuklearno oružje od jedne nuklearne sile? Pod time se misli na Pakistan, jer je Saudijska Arabija dala doprinos u finansiranju pakistanskog nuklearnog projekta devedesetih godina prošlog veka.
Zaher al-Saket, bivši brigadni general i stručnjak za hemijsko oružje u sirijskoj vojsci, izjavio je za Al Džaziru da Saudijska Arabija raspolaže materijalno-tehničkim potencijalima za proizvodnju nuklearne bombe, kao što ima i važnu političku motivaciju u suočavanju s Iranom, koja raspolaže kapacitetima da pre Saudijske Arabije proizvede nuklearno oružje.
Saket navodi da je Sirija sa deset puta slabijim materijalnim potencijalima izgradila nuklearni reaktor, koji je bombardovao Izrael u Deir al-Zoru 2006. godine. Naglasio je kako su "u slučaju Saudijske Arabije ti potencijali mnogo veći".
S druge strane, postoje i oni koji govore o postojanju brže opcije, a to je nabavka i kupovina nuklearne bombe ili nuklearnih bojevih glava od Pakistana. Bivši šef izraelske vojne obaveštajne službe Amos Jadlin je na konferenciji u Švedskoj 2013. godine izjavio da "Saudijci neće čekati ni mesec dana ukoliko Iranci dođu do nuklearne bombe. Već su se potrudili da je kupe. Samo treba da odu u Pakistan i uzmu ono što žele."
Usred debate o "saudijskoj nuklearnoj bombi", neki stručnjaci smatraju da izjave saudijskih zvaničnika imaju za cilj ostvarivanje "ravnoteže straha, koja treba da deluje kao element odvraćanja" sa Iranom. Drugi smatraju da to nije pitanje materijalnih potencijala koliko je pitanje političke volje da Saudijska Arabija postane "nuklearno kraljevstvo", zaključuje Al Džazira.