Stav MSP bez uticaja na Rusiju
Mišljenje Međunarodnog suda pravde da jednostrano proglašenje kosmetske nezavisnosti nije suprotno normama međunarodnog prava nije uticalo na stav Moskve koja ne priznaje nezavisnost južne srpske pokrajine, saopštila je zvanična Moskva.
Portparol Ministarstva inostranih poslova Rusije Andrej Nesterenko rekao je da pozicija Moskve "o nepriznavanju nezavnosti Kosmeta nepromenjana".
"Smatramo da je rešenje kosmetskog pitanja moguće samo putem nastavka pregovora između zainteresovanih strana, na osnovu odredbi Rezolucije 1244 SB UN koja, kako to ističe MSP, ostaje opšte priznata međunarodno-pravna osnova za rešavanje kosovskog pitanja", istakao je Nesterenko.
Spremni smo da i dalje aktivno to pomažemo, dodao je on.
Prema njegovim rečima, principijelno je važno da je sud dao ocenu samo o deklaraciji o proglašenju nezavisnosti, naročito se ograđujući da nije razmatrao u širem planu pitanje prava Kosova na jednostrano otcepljenje od Srbije.
U svojim zaključcima sud se nije izjasnio ni o posledicama usvajanja tog dokumenta, između ostalog o tome, da li je Kosmet država kao i o tome da li je odluka zemalja koje su priznale Kosmet legalna.
Pravda: Svako može da se proglasi kraljem Saturna i da prodaje njegove prstenove
Deset sudija MSP-a koji su podržali jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosmeta su, u najboljem slučaju, nestručni šarlatani, a u najgorem, naklonjeni sivoj liniji zlih sila koje žele da na Balkanu stvore "mafijašku državu Kosovo", piše danas ruski dnevnik "Pravda".
"Odluka" MSP nije ništa drugo do neobavezujuće saopštenje nakon "saslušanja" između 14 sudija, čiji su rezultati morali da budu odgađani radi ozbiljnog neslaganja između njih, dodaje list.
"To nije otkriće niti odluka, jedva da je i izražavanje mišljenja i kao što je to bio slučaj poslednji put, daleko je od jednoglasnog. Najinteresantnije je to što su SAD od `izražavanja mišljenja` napravile nešto veliko, ali i dalje odbijaju da ratifikuju punu nadležnost tog istog suda zbog straha da bi njihovi vojnici i zvaničnici mogli biti krivično gonjeni zbog ratnih zločina," ističe "Pravda".
|
Španija ne priznaje nezavisnost Kosmeta
Ministar spoljnih poslova Španije Migel Anhel Moratinos izjavio je danas kako stav zvaničnog Madrida da ne prizna jednostrano proglašenu nezavisnost Kosmeta ni na koji način nije promenjen mišljenjem MSP.
On je kazao da mišljenje MSP "otvara novu fazu" u rešavanju kosmetskog pitanja zasnovanu na dijalogu sa Srbijom, javio je Bi-Bi-Si (BBC).
Moratinos je izrazio "poštovanje" prema odluci MSP, ali i napomenuo da ona "ni na koji način ne menja stav Španije.
Belorusija za rešenje putem dijaloga
Belorusija veruje da rešenje za status Kosmeta treba pronaći dijalogom zainteresovanih strana budući da MSP nije ocenio pravo Kosmeta da se jednostrano odvoji od Srbije, izjavio je danas portparol beloruskog ministarstva spoljnih poslova Andrej Savinih.
Savinih je naveo da je "sud nije dao procenu prava Kosmeta da se jednostrano odvoji od Srbije".
"U tom pogledu, Belorusija i dalje veruje da bi rešenje problema statusa Kosmeta trebalo pronaći na osnovu dijaloga svih zainteresovanih strana uz angažovanje Saveta bezbednosti UN", navodi portparol beloruskog ministarstva odbrane.
Azerbejdžan uz Srbiju
Azerbejdžan je priznavao i priznaje teritorijalnu celovitost Srbije i ostaje na toj poziciji, izjavio je danas predstavnik azerbejdžanskog Ministarstva inostranih poslova Elhan Poluhov.
Poluhov je azerbejdžanskoj agenciji Trend rekao da se savetodavno mišljenje MSP odnosi jedino na kosmetsko pitanje.
Prema njegovim rečima, za Baku je kosmetski konflikt jedinstven kao što su to i ostali i nema jedne metode za njihovo rešavanje.
Govoreći o konfliktu Nagorno-Karabah, predstavnik azerbejdžanskog MIP-a je rekao da se pregovori o rešavanju problema te otcepljene azerbejdžanske oblasti naseljene pretežno Jermenima vode u okviru OEBS-a i da će Azerbejdžan nastaviti te pregovore.
Rumunija neće priznati Kosmet
Rumunija i dalje ne priznaje nezavisnost Kosmeta uprkos odluci MSP, saopšteno je danas iz rumunskog Ministarstva inostranih poslova. "Minstarstvo je ponovo potvrdilo svoj stav u vezi sa nepriznavanjem Kosova kao države", navodi se u saopštenju.
Saopšteno je da Bukurešt, uz duboko poštovanje i privrženost međunarodnom pravu i poštovanju MSP-a, smatra da se Sud bavio samo zakonitošću proglašenja nezavisnosti, a ne njegovim pravnim posledicama, odnosno stvaranjem nove navodne države.
Rumunsko ministarvo poziva na ponovni dijalog između Beograd i Prištine u pronalaženju rešenja koje bi odgovaralo interesima obe strane i osiguralo stabilnost i evropsku perspektivu regiona.
Rumunija, sa većinskim pravoslavnim stanovništvom, odbila je da prizna nezavisnost Kosmeta a dan nakon proglašenja nezavisnosti 17. februara 2008. predsednik Rumunije Trajan Basesku je osudio taj čin kao "nelegalan akt".
Hrvatska pozdravila odluku MSP
Hrvatski predsednik Ivo Josipović poručio je da sve zemlje Zapadnog Balkana treba da uđu u EU, a Beograd i Prištinu pozvao da se okrenu dijalogu i saradnji.
Posle objavljivanja savetodavnog mišljenja MSP povodom odluke privremenih institucija samouprave u Prištini da jednostrano proglase nezavisnost Kosova i Metohije, kabinet hrvatskog šefa države je saopštio da je predsednik Josipović "primio k znanju mišljenje MSP" i da je Hrvatska duboko uverena kako rešenje za sva otvorena pitanja među zemljama u regionu leži u njihovoj pripadnosti EU.
"U tom kontekstu, Hrvatska priželjkuje da se, vođeni vizijom zajedničke budućnosti u EU, i Beograd i Priština okrenu konstruktivnom dijalogu i saradnji s ciljem postizanja trajne stabilnosti i mira u regionu", navodi se u saopštenju.