Ovo je američki "plan B" za Siriju
Amerikanci preispituju svoju vojnu, političku, ali i medijsku strategiju u Siriji i zato žele da se oslanjaju na pouzdanije izvore nego do sada. Umesto "Belih šlemova" pojaviće se neke druge organizacije, jer SAD imaju dovoljno resursa da naprave još niz sličnih organizacija koje će raditi u skladu sa novom strategijom na Bliskom istoku, piše Sputnjik.
Američki Stejt department zamrzao je finansiranje organizacije "Beli šlemovi" koja deluje u Siriji, a prema navodima TV kanala Si-Bi-Es, koji se poziva na diplomatske dokumente, u toku je preispitivanje daljeg plaćanja te organizacije.
Podsećanja radi, Stejt department pokriva trećinu budžeta "Belih šlemova", grupe koju optužuju za informativni rat protiv sirijskih vlasti, a koja je objavila video koji navodno dokazuje da je sirijska vojska u gradu Dumi primenila hemijsko oružje. Ovaj snimak je za SAD, Francusku i Veliku Britaniju bio opravdanje da izvrše raketne udare na Siriju 14. aprila.
I politički analitičar Aleksandar Pavić za Sputnjik kaže da bez "Belih šlemova" ne bi mogla da se sklopi priča o navodnom hemijskom napadu snaga sirijskog predsednika Asada.
- Oni su jedan od glavnih stubova zapadnog intervencionizma i mešanja u sirijski građanski rat, a Vašingtonu su služili kao pokriće za razne, takozvane humanitarne intervencije, pretnje i laži. Utoliko pre je vest da Amerika prestaje da finansira "Bele šlemove" izuzetno značajna.
Takođe, dodaje Pavić, ova vest ne mora da znači da će "Beli šlemovi" prestati sa radom.
- Moguća je i opcija da će finansiranje "Belih šlemova" preuzeti neko drugi, poput Saudijske Arabije ili Emirata, odnosno zemlje na koje računaju oni koji hoće da nastave sa intervencijom u Siriji, koje će preuzeti na sebe tu američku ulogu ukoliko ona bude smanjena - kaže Pavić i dodaje:
- Možda oni više nemaju gde da se iskoriste, ili jednostavno više nisu vredni toliko para, s obzirom a su u Siriji veliki gradovi uglavnom oslobođeni.
Sličnog stava je i ruski stručnjak za Bliski istok Sergej Demidenko, koji odluku Stejt departmenta vidi kao potragu za nekom novom i stručnijom organizacijom koja će sprovoditi američke interese u Siriji.
- Mislim da Amerikanci sada preispituju svoju vojnu, političku, ali i medijsku strategiju u Siriji i zato žele da se oslanjaju na pouzdanije izvore nego što je to bilo do sada. Ta nova strategija, po mom mišljenju, biće uperena ne samo protiv Sirije, već i protiv Irana - smatra Demidenko.