Šta dogovor dveju Koreja donosi Rusiji, a šta SAD?
Vest da su Severna i Južna Koreja objavile kraj primirja, koje traje od 1953. godine, sa ciljem da ga pretvore u trajni u mirovni sporazum, predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je ocenio kao "veoma pozitivnu" i istakao da je predsednik Rusije Vladimir Putin više puta naglasio da je rešavanje krize na Korejskom poluostrvu od životne važnosti.
- Korejski narod je jedan, i ne treba da ratuje - izjavio je severnokorejski predsednik Kim Džong Un, nakon što je postignut istorijski dogovor o denuklearizaciji Korejskog poluostrva.
Komentarišući ovaj istorijski događaj, profesor Sanktpeterburškog državnog univerziteta i direktor Instituta "Ho Ši Min" Vladimir Kolotov za Sputnjik naglašava da bi svakako trebalo pozdraviti napore dva korejska lidera u vezi sa denuklearizacijom Korejskog poluostrva i transformacijom ovog područja u zonu mira i bezbednosti.
- Najvažnije je to što su se dogovorili da prekinu neprijateljstva i da ustanove direktne veze u vojnom resoru kako bi se izbegli nepotrebni incidenti ili nerazumevanja kojih je bilo u prošlosti. Takođe, postignut je dogovor da se radi na prekidu različitih oblika konfrontacija, da se radi na spajanju porodica i zajedničkim ekonomskim projektima, poput pomenute transkorejske železnice. Veoma pozitivan korak je i to što će se smanjiti davanja za vojsku, jer oružje neće više uperivati jedni protiv drugih. Sve ovo bi trebalo da dovede do jačanja bezbednosti u celoj severoistočnoj Aziji - objašnjava Kolotov.
Kolotov ističe da postignuti sporazum u potpunosti odgovara nacionalnim interesima Rusije, tim pre što je južnokorejski lider pozvao da se radi na izgradnji transkorejske železnice, što je takođe korisno i za Rusiju. Kolotov dodaje da bi sve zdrave snage u savremenom svetu trebalo da podrže napore Koreja u prekidu međusobnog neprijateljskog delovanja.
Pošto se u dokumentu još navodi da će se "Severna Koreja, Južna Koreja i SAD zalagati za održavanje trostranog ili četvorostranog samita sa ciljem uspostavljanja sistema čvrstog mira", Vladimir Terehov, stručnjak za probleme Azijsko-pacifičkog regiona, kaže da je time izvesno ko od "zakulisnih igrača" gura dve Koreje u međusobni zagrljaj.
- Nije isključeno da je stabilizacija situacije na Korejskom poluostrvu zapravo jedan od koraka za povlačenje SAD, što bi u celini odgovaralo značajnom delu američkog establišmenta, ali će tu mnogo zavisiti od opšteg stanja u američko-kineskim odnosima - smatra ovaj stručnjak.
Terehov dodaje da ne bi trebalo ispustiti iz vida da su SAD već nekoliko decenija važan bezbednosni instrument Južne Koreje, koja se praktično više od 60 godina nalazi pod nuklearnim kišobranom SAD.
Ministarstvo inostranih poslova Rusije je saopštilo da je spremno da pomogne u uspostavljanju saradnje Severa i Juga putem razvoja trilateralne kooperacije u oblasti železnica, energije, gasa i u drugim oblastima.