Hoće li izdržati najveća kineska brana?
Rekordno visok vodostaj kod džinovske kineske brane "Tri klisure" ostavio je "luft" 25 metara do prelivanja i 18 odsto pritiska do katastrofe.
Visok vodostaj doveo je u pitanje tvrdnju Pekinga da najveći hidroenergetski projekat na svetu može da izdrži i najveće poplave.
Vode kod brane danas se primiču novoj rekordnoj visini od 150 metara, javlja državna
televizija ČTV. Najviši nivo brane je 175 metara.
Kina je godinama hvalila branu Tri klusure kao najbolji način da se okončaju stoleća poplava duž basena Žute reke i odbacivala prigovore o ogromnom udaru na životnu okolinu projekta u koji je utrošeno 23 milijarde dolara i zbog koga je raseljeno 1,4 milion ljudi.
Pre sedam godina, kineski zvaničnici su objavili da brana Tri klisure može da izdrži poplave tako velike da do njih dolazi samo jednom u 10.000 godina. Ali, sadašnja poplava ne pokazuje znake jenjavanja i zvaničnici opominju da je kapacitet brane ograničen.
Zao Junfa, zamenik direktora dispačerskog centra hidroelektrane, kaže da brana može da izdrži poplavu koja ne prelazi 84.000 kubnih metara vode u sekundi - samo oko 18 procenata više nego što je teklo juče, piše danas Čajna Dejli.
"Mogućnost brane da kontroliše poplavu nije neograničena", rekao je Zao novinarima.
Od kako je hidoelektrana završena 2006, poverenje u sposobnost brane da se nosi sa poplavama opada uporedo sa izjavama zvaničnika koji svake godine umanjuju svoje procene.
Pre tri godine, zvaničnici su rekli da brana kože da izdži najveću poplavu u 1.000 godina.
U prošli utorak, direktor korporacije Tri klisure Cao Guangđing je izjavio da može "apsolutno da garantuje" da brana može da izdrži najgoru poplavu u 100 godina.
Od sredine juna, poplave pustoše sela i gradove, ruše kuće i izazivaju klizišta.
Kritičari su napadali projekt Tri klisure tvrdnjom da će podizanje nivoa vode duž 660 kilometara dugog rezervoara iza brane, u oblastima gde je tlo ranije bilo suvo voditi ka geološkim katastrofama kako zemljište oko brane postaje sve mekše i nestabilnije.