Kako je Vlada SAD zatrla Indijance (VIDEO)
Na današnji dan 1883. godine Vlada SAD je, u okviru završne akcije sistematskog zatiranja kulturnog nasleđa američkih Indijanaca, zabranila sve jezike indijanskih plemena, njihovu religiju, kulturu i običaje.
Savremeni Indijanci službeno su hrišćani, ali se drže i domorodačkih verovanja. Privatno, Indijanci govore vlastitim jezicima, a uz njih i jezike kolonizatora - engleski, španski, portugalski, francuski ili holandski. Najrasprostranjeniji indijanski jezik je kečuanski (jezik starih Inka), kojim danas govori oko deset miliona ljudi.
U SAD su Indijanci poznati pod nazivom "Nejtiv Amerikans", a u Kanadi su pod imenom "Frst nejšns" zajedno pobrojeni Indijanci i Eskimi. U podacima o Grenlandu misli se na Eskime.
Nepoznato je koliko je Indijanaca živelo na američkom kontinentu u trenutku dolaska Kristifora Kolumba, ali neke procene kreću se i do stotinu miliona.
Čuveni holivudski glumac Marlon Brando je 1973. godine bojkotovao svečanu dodelu "Oskara", na kojoj je trebao da dobije svoj drugi "zlatni kip" za nezaboravnu ulogu Don Vita Korleonea u "Kumu". Umesto toga, Brando je upozorio na stereotipno prikazivanje američkih Indijanaca u holivudskim filmovima i na televiziji.
Na dodelu je poslao glumicu indijanskog porekla iz plemena Apača Sačen Litlfider, koja je pred zaprepašćenim holivudskim establišmentom održala govor o katastrofalnom položaju svojih sunarodnika u najmoćnijoj i, navodno, "najdemokratskijoj" zemlji sveta - SAD.
U više od 4.000 američkih filmova Indijanci su, u većini, prikazani kao krvožedni divljaci koji su ubijali nevine bele doseljenike. Danas filmova o životu Indijanaca, barem onih koji dolaze iz Holivuda, gotovo da i nema.
Indijanci su za većinu Amerikanaca zaboravljena nacija, potisnuta u zabačena ruralna područja, gde žive ispod granice siromaštva.