Mediji o MSP: Nada za separatiste širom sveta
Mišljenje Međunarodnog suda pravde da deklaracija o proglašenju nezavisnosti Kosova "ne krši opšte međunarodno pravo" svetske novinske agencije i druge medijske kuće prenele su pod oznakom "hitno", ocenjujući da će ono podstaći dalje priznavanje Kosova, ali ima i upozorenja da će podstaći separatističke pokrete u svetu.
Američka agencija AP je navela da neobavezujuće mišljenje MSP priprema teren za "dalja međunarodna priznanja nezavisnosti" Kosova.
Britanska agencija Rojters je ocenila da će mišljenje suda dovesti do toga da još veći broj zemalja prizna nezavisnost Kosova i približi Prištinu ulasku u UN.
Bi-Bi-Si je ocenio da će odluka, iako je savetodavnog karaktera, biti okvir za diplomate u naporima da uspostave tehničke odnose između Srbije i Kosova.
Nemački mediji u prvim komentarima ističu da je mišljenje suda jasno i da je u korist Kosova, što, smatraju, predstavlja iznenađenje. ''Eksperti su, međutim, očekivali da će sudije izbeći da stvore presedan, koji bi mogao da deluje na druge manjine da i one proglase nezavisnost i zato je nedvosmisleni stav suda u korist Kosova iznenađenje'', objavio je ''Zidojče cajtung'', navodeći da su se pokreti za nezavisnost širom sveta nadali odgovarajućem mišljenju.
I austrijska državna televizija ORF prenela je kao glavnu vest ocenu MSP, kao i elektronska izdanja austrijskih dnevnika, poput bečkog lista "Esterajh".
"Glas Amerike" je izveštavajući o mišljenju MSP naveo da je do sada 69 zemalja, uključujući SAD i 22 članice EU priznalo kososvko proglašenje nezavisnoti, dok je "Slobodna Evropa" naveo da su obe strane očekivale odluku u svoju korist, mada analitičari smatraju da probelem Kosova neće biti okončan mišljenjem MSP.
Birtanski list "Gardian" je istakao da će odluka Suda dovesti do daljeg priznavanja nezavisnosti Kosova, kao i da će uticati na sitaciju na terenu.
Ruske novinske agencije javile su danas pod oznakom hitno da je Međunarodni sud pravde u Hagu ocenio da jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova ne predstavlja kršenje međuanrodnog prava.
Agencija Itar-Tas s istakla je da po mišljenju suda međunarodno pravo ne sadrži zabranu usvajanja deklaracije o nezavisnosti.Ruska državna agencija navodi da mišljenje suda nema obavezujući, već samo konsulstativni karakter, ali da će "stvoriti određeni međunarodno-pravni presedan".
Agencija Interfaks je javila da je sud ocenio da nijedna norma međuanrodnog prava nije mogla da zabrani Kosovu da proglasi nezavisnost 17. februara 2008. godine.Sud je ukazao da u međunarodnom zakonodavstvu nema norme koja bi mogla da zabrani proglašavanje nezavisnosti, navela je agencija, dodajući da je "samim tim, međunarodni sud UN priznao zakonitost samoproglašenja nezavisnosti Kosova".
Agencija RIA Novosti prenela je u svom izveštaju izjavu predsednika MSP-a Hisašija Ovade da samoproglašena nezavisnost Kosova nije suprotna normama međunarodnog prava. Za razliku od odluka MSP, njegova konsultativna mišljenja nemaju obavezujuću snagu, ali "mogu da povuku sa sobom političke posledice", navela je i ta ruska agencija.
RIA Novosti podseća da je do sada nezavisnost Kosova priznalo 69 od 192 zemlje-članice UN, a da su Srbija, Rusija, Kina, Indija i niz drugih uticajnih zemalja odbile da priznaju Kosovo, smatrajući da su kosovski Albanci svojim otcepljenjem grubo prekršili norme međuanrodnog prava.
I mediji u regionu sa pažnjom su propratili objavljivanje savetodavnog mišljanja MSP u Hagu o zakonitosti jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova.
Hrvatska novinska agencija Hina prenela je da se Sud nije rukovodio političkim motivima, niti su ga zanimale političke implikacije, koje će sa sobom doneti odluka.
Agencija BiH Fena prenela je mišljenje MSP da međunarodno pravo ne sadržava zabranu proglašenja nezavisnosti.