Putin nikome neće dozvoliti da pređe crvene linije Rusije
"Spoljna politika Rusije ostaje dosledna i konstruktivna, a predsednik zemlje Vladimir Putin neće nikome dozvoliti da prelazi crvene linije nacionalnih interesa zemlje", izjavio je u subotu portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov.
- Međunarodni dnevni red je prilično usijan i prilično neprijatan za Rusiju. Spoljna politika Putina, a upravo on utvrđuje spoljnu politiku zemlje, jeste dosledna, konstruktivna, usmerena na izgradnju dobrih odnosa sa svim državama. Kako kaže sam predsednik, u onoliko naprednoj formi, koliko su za to spremne same ove države - rekao je Peskov u intervjuu televizijskom kanalu "Mir 24“.
- Svi, takođe, znaju da naš predsednik nikome neće dozvoliti da pređe crvene linije nacionalnih interesa Rusije. I u tome se takođe oseća apsolutno dominantna podrška Rusa koji su se ujedinili oko svog lidera - naveo je Peskov podsetivši na rezultate izbora 18. marta, na kojima je Putin osvojio 76,69 odsto glasova.
Prema njegovim rečima, Vladimir Putin zna kako će raditi u novom predsedničkom mandatu, ima mnogo planova i nema vremena za predah. Označeni su ambiciozni ciljevi razvoja Rusije — to su tehnološki napredak, kao i poboljšanje kvaliteta života ljudi i nivoa blagostanja.
Portparol ruskog predsednika je naveo da Rusija oseća nelagodnost zbog nepredvidivosti i agresivnosti koju izražavaju zemlje Evropske unije povodom „slučaja Skripalj“.
- Ipak, to je stvarnost s kojom treba živeti. Ovde, naravno, ni u kom slučaju ne smeju da usporavaju kada je reč o približavanju našeg stava našim sagovornicima u Evropi - rekao je Peskov.
U britanskom Solsberiju 4. marta su otrovani britanski špijun Sergej Skripalj i njegova kćerka Julija. Britanska strana tvrdi da je u trovanje Skripalja supstancom A234 umešana ruska država, što Rusija kategorički negira.
Putin i Tramp su svesni da je lična komunikacija nužna
Peskov je naveo da ruski predsednik i predsednik SAD Donald Tramp shvataju neophodnost lične komunikacije za koju postoji mnogo razloga – „i regionalnih sukoba, i okvirnih problema kao što su strateška bezbednost, globalna bezbednost, kao što je tematika razoružavanja. Takvih kao što je sukob u Siriji, Severna Koreja i tako dalje“.
Peskov je ocenio da Trampov telefonski poziv Putinu nakon izbora u velikoj meri karakteriše njihove odnose.
- Predsednik Tramp je čestitao predsedniku Putinu na izbornoj pobedi. To je, naravno važno i u mnogome karakteriše njihove odnose koji su u fazi uspostavljanja. To su odnosi šefova dve vodeće države sveta - rekao je Peskov, napominjući da je bez ličnih odnosa dvojice predsednika nemoguće rešavati globalne probleme.
Lideri SAD i Rusije razgovarali su telefonom 20. marta na inicijativu američke strane. Putin i Tramp su razgovarali o aktuelnim temama svetske politike, među kojima su pitanja očuvanja strateške stabilnosti i borbe protiv terorizma, situacija u Siriji i u Ukrajini, situacija u vezi sa Severnom Korejom, kao i razvoj bilateralnih kontakata.
Prema pisanju „Vašington posta“, Tramp je ignorisao preporuke svojih savetnika za nacionalnu bezbednost da ne čestita Putinu na ponovnom izboru, a nije poslušao ni preporuke o samom sadržaju razgovora, tako da, na primer, nije razgovarao o "slučaju Skripalj“.