Romi godinama mučili nemačko pravosuđe: Fejsbuk raskrinkao prevaru
Iza Goman-klana iz Leverkuzena, koji broji oko hiljadu članova širom Nemačke, stoje Romi poreklom iz Srbije, piše austrijski "Hojte". Na papiru su siromašni i već godinama primaju socijalnu pomoć Harc 4.
Međutim, fotografije okačene na njihovim profilima na Fejsbuku govore da je situacija različita od zvaničnog stanja. Na njima se vide članovi porodice u krajnjem luksuzu i raskoši, a nemačka država je gotovo bespomoćna da stane na put malverzacijama ovog klana koji je prevarama zgrnuo milione evra i stekao brojne luksuzne nekretnine i limuzine.
U nedavnoj policijskoj raciji su uhapšena četvorica članova porodice starosti između 42 i 54 godine, a među njima je i šef klana Mihael G. (42). Obavljen je i pretres u 70(!) objekata ove porodice širom Nemačke i tom prilikom su zaplenjeni luksuzni automobili vredni oko 800.000 evra, 40.000 evra u kešu, dosta nakita i skupocenih satova i drugih vrednih predmeta. Ukupna vrednost zaplenjenih stvari se procenjuje na više od milion evra! Mihael G. je osumnjičen za prevare i u slučaju osude preti mu kazna od šest meseci do 10 godina zatvora.
Frank Šenberger, političar CDU i advokat koji zastupa jednu od žrtva ovog klana, kaže za "Bild" da je ova porodica još od šezdesetih godina prošlog veka poznata u Leverkuzenu.
- Najpre su došli sa kamp-prikolicom i tu se nastanili. Zatim su se uselili u stanove, ali se ni tu nisu zadržavali, već su se stalno useljavali u nove stanove - kazao je on.
Lagao žrtvu da je sultan
* Mihael G. je 2006. godine stajao pred sudom kada se u Hamburgu gde je osuđen na 20 meseci zatvora zato što se lažno predstavljao kao sultan Salomon Ismael Minu-Mohamed. Na taj način je uspeo da prevari lakovernu udovicu kojoj je obećao ljubav da bi je na kraju "olakšao" za 230.000 evra. Tokom procesa se ispostavilo da je šef klana čak 38 puta uz pomoć enkel-trika ojadio žrtve.
* U Diseldorfu je 2013. član porodice Roman G. osuđen na novčanu kaznu kada čišćenje tepiha dementnog "klijenta" naplatio 1.350 evra!
* Zbog krađe je 2015. pred sudom stajao i Jovica G, koji je tom prilikom oslobođen, ali je dve godine kasnije dobio zatvorsku kaznu zbog provale i pijanstva za vreme vožnje.
* Roši G. je 2017. dobio uslovnu kaznu zbog krađe i pronevere.
Egbert Biles, bivši viši državni tužilac iz Kelna, imao je posla sa klanom punih 36 godina.
- Krajem osamdesetih zapali su mi za oko, najpre zbog prevare sa tepisima, kada su prodavali jeftinu robu od vrata do vrata. Istraga protiv njih se pokazala krajnje teškom jer je reč o mobilnoj grupi koja je činili prestupe širom zemlje - kazao je Biles.
Klan se obogatio prevarama, posebno banaka i penzionera i takozvanim enkel-trikovima u kojima su im žrtve bile stare i bespomoćne osobe kojima bi izmamili novac. Prema navodima advokata Šenbergera, klan nije nasilan i uglavnom deluje tako što pokušava da napravi pritisak na žrtve koje posle imaju strah da se obrate policiji.
Raspravljao i parlament
Pokrajinski parlament Severne Rajne-Vestfalije se 2015. pozabavio slučajem kriminalnog klana. Gregor Goland, poslanik CDU, postavio je pitanje šta pokrajinska vlada preduzima u borbi protiv kriminalnih struktura G-klana? Goland je, u svetlu poslednji dešavanja, prokomentarisao da je sada važno da se zbog "osećaja pravde za građane" vrate nazad sva socijalna davanja u ovom slučaju.
Pri tom su članovi klana bili povezani sa mrežom posrednika, advokata i poreskih savetnika s kojima su zajedno radili tako što su, na primer, kupovali nekretnine i automobile vredne više miliona evra i na taj način "prali novac" .
Presedan u celoj priči je da je porodica godinama uzimala socijalnu pomoć Harc 4.
Prema navodima državnog tužilaštva, Mihael G. je izjavio da je bankrot i da zato traži pomoć. Tokom niza godina im je isplaćena šestocifrena suma, ali samo jedan pogled na njihove Fejsbuk profile bi bio dovoljan da se uskrati "Harc 4". Međutim, kao i mnogo puta ranije, i u ovom slučaju su nadležne službe zakazale.